Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A Föld és a Hold – ahogy a Mars Express látta
(Rovat: A Nap és bolygótestvéreink, Távoli világok kutatói - 2003.07.19 17:12.)

Július második hetében zajlott le az a teszt-sorozat, melynek eredményeit az ESA 17-én sajtótájékoztatón foglalta össze. Eszerint a Mars Express és a Beagle-2 leszállószonda rendben működik. A szakemberek azt is megmutatták, hogy a Mars Express milyennek látta bolygónkat.

Ahogy arról - a korábban Magyarországon is járt - Agustin Chicarro (az ESA Mars Express tudományos programjának irányítója) beszámolt, az eredmények kielégítőek. A tesztsorozat késett, ugyanis június végén úgy tűnt, hogy az űrszonda-együttes leszállóegységénél (Beagle-2) nincs minden rendben, a vizsgálatok során ugyanis váratlan probléma merült fel. Emiatt a további vizsgálatokat július elejére halasztották. Ezalatt az idő alatt a mérnökök megvizsgálhatták az űrszonda memóriájában, az ún. SSMM-ben (Solid State Mass Memory – szilárd-test memóriák) felmerült problémát. Ezekben tárolják a műszerek adatait, mielőtt azokat visszaküldenék a Földre.

A hiba a Mars Express OMEGA nevű műszerének tesztelésekor merült fel, amikor memóriából hibás adatok érkeztek a Földre. A probléma azonban magától megoldódott, s a memóriaegységek azóta is jól működnek. Hogy megőrizzék a memóriában tárolt adatokat, amíg rá nem jönnek a hiba okára, - anno - felfüggesztették az ellenőrző teszteket. (Az ilyen anomáliák mindennapos dolognak számítanak az űrmissziók során, a mérnökök azonban rá szerettek volna jönni a műszer rövid ideig tartó rendellenes működésének okára.)

Az orosz űrügynökség, a Roszaviakozmosz első bejelentése sokkal komolyabbnak írta le a problémát. Szerintük az orbiter (keringő egység), és a lander (leszállóegység) között megszakadt a kapcsolat, mindezt azonban az ESA szakértői mostanra egyértelműen cáfolják.


A tesztek során július 3-án a Mars Express nagyfelbontású sztereo kamerája (HRSC) 8 millió kilométerről lefényképezte a Föld-Hold rendszert. A felvételen jól kirajzolódik a kékes Csendes-óceán, valamint fehéresen megjelennek az Egyenlítő feletti, illetve az északi szélességek felhősávjai. A felvételt a berlini Bolygókutató Intézet szakemberei dolgozták fel. A szakemberek nagyon elégedettek, hisz a 8 millió kilométerről készített kép minősége alapján bízni lehet abban, hogy amikor a Mars Express 250-300 km magasan kering a Vörös Bolygó felszíne felett, remek felvételeket kapunk, melyek legjobb felbontása eléri a 2 métert.


A vizsgálatok másik látványos eredménye volt – a már hivatkozott - OMEGA rendszer érzékenységi vizsgálata. Az OMEGA spektrométer ugyanis egyértelműen kimutatta a Föld légkörében az összes fontosabb elemet. A szakemberek tehát bátran bízhatnak abban, hogy az eszköz képes lesz a Mars körüli pályáról a bolygó ásáványtérképének elkészítésére, illetve - az akárcsak nyomokban megjelenő - víz kimutatására (akár a légkörben, akár a felszínen). Az OMEGA berendezést az Orsayban (Franciaország) lévő Asztrofizikai Intézet szakemberei készítették.


A Beagle-2 leszállóegység jelenleg a Mars Express oldalán, a hővédelemmel ellátott leszállótartályban vészeli át az űrutazást, a tervek szerint karácsonykor, december 25-én azonban eléri a Vörös Bolygót. Oda légköri fékezéssel lép be - amitől a hővédőrendszer felizzik -, majd ereszkedését ejtőernyővel folytatja.

Csengeri Tímea - Szentpéteri László

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024