Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

NEXTSat-2 és a hét törpe: start Dél-Koreából
(Rovat: A hónap száma, Kis űreszközök nagy szerepe - 2023.05.25 19:50.)

Egy 180 kg-os technológiai kísérleti műhold és hét kis CubeSat volt a hasznos terhe a KSLV-2 (Nuri) rakétának.

A Koreai Köztársaságban fejlesztett rakétának (Korean Space Launch Vehicle-2, más néven Nuri) ez volt ez volt a harmadik orbitális repülési kísérlete, és a második sikeres. Az indítás a Naro űrközpontból történt május 25-én magyar idő szerint 11:24-kor. A Nuri mostani indítása 11 hónappal az előző, az első sikeres start után következett. Az új rakéta bemutatkozása 2021 októberében kudarccal végződött. (2018 novemberében egy „nulladik”, szuborbitális repülést is végrehajtottak vele.)


A Nuri rakéta indítása. (Kép: KARI)

A kerozinnal és folyékony oxigénnel működő rakéta elvben mintegy másfél tonnányi hasznos terhet képes a felszín felett 700 km-rel húzódó alacsony Föld körüli pályára juttatni. Az első fokozatban négy KRE-075 hajtómű, a másodikban egy vákuumbeli működésre szánt KRE-075, a harmadikban pedig egy KRE-007 szolgáltatja a tolóerőt. A koreai szakemberek 2027-ig még további három indítást terveznek a rakétával, hogy teszteljék és szükség esetén javítsák a műszaki megbízhatóságát. 2021-ben elérték ugyan a 700 km-es magasságot, de az 1500 kg-os tömegszimulátor nem gyorsult fel a pályára álláshoz szükséges sebességre. A problémát az utolsó fokozatban hibásan elhelyezett héliumtartályra tudták visszavezetni. A tavalyi, második startkísérlet jobban sült el, egy újabb tömegszimulátor mellett már repülési adatokat gyűjtő műhold és négy CubeSat is repült.

A mostani indítás során összesen nyolc műholdat helyeztek a Nuri orrkúpja alá. Közülük a legnagyobb a 180 kg-os NEXTSat-2 volt, amely a KAIST (Korea Advanced Institute of Science and Technology) által készített technológiai kísérleti űreszköz.


A NEXTSat-2 összeszerelése. (Kép: KARI)

Ugyancsak koreai gyártmányú a vele együtt utazó hét CubeSat: a kísérleti földmegfigyelő JLC-101-v1-2 (tömege 4 kg), a kozmikus sugárzást monitorozó Lumir-T1 (10 kg), a földmegfigyelő és időjárási adatokat gyűjtő KSAT3U (6 kg), valamint a 6 egységes (6U) CubeSatokból álló, négy darabos SNIPE, amellyel a magnetoszféra és az ionoszféra változásairól gyűjtenek adatokat.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024