Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Tíz kis argentin műhold és három másik
(Rovat: A hónap száma, Kis űreszközök nagy szerepe , Kína a világűrben - 2020.11.07 12:15.)

A kínai és argentin űreszközök egy Hosszú Menetelés-6 rakétával álltak pályára Tajjüanból.

A start november 6-án, magyar idő szerint 4:19-kor történt az északi Sanhszi (Shanxi) tartományban levő indítóhelyről.


A háromfokozatú Hosszú Menetelés-6 rakéta 470 km magas, 97,3°-os hajlásszögű (poláris) pályára juttatta a műholdakat. (Kép: Xinhua)

A fő hasznos teher az Argentínában bejegyzett, Buenos Aires-i székhelyű Satellogic cég újabb 10 nagyfelbontású földmegfigyelő műholdja volt. A ÑuSat műholdrendszernek ezek a 9-től 18-ig terjedő sorszámú tagjai. Az orrkúp alatt még három kis kínai műhold kapott helyet, szintén földmegfigyelési, oktatási, valamint lézeres távközlési kísérletekkel a fedélzetükön.


Képmontázs a 10 ÑuSat startelőkészületeiről. (Kép: Satellogic)

A mostani 10-zel együtt a Satellogic már 21 földmegfigyelő műholdat küldött pályára – zömében Kínából (ld. korábbi híreinket a lap alján). Közülük 14 alkalmas nagyfelbontású felvételek készítésére a Föld felszínéről. Ha az új űreszközöket beüzemelik, az argentin cégnek már nagyobb flottája lesz nagyfelbontású távérzékelő holdakból, mint az amerikai Maxar és Planet vállalatoknak. Az új kapacitások miatt lerövidülő visszatérési idő lehetővé teszi, hogy naponta egyes területekről akár 4 alkalommal készítsenek felvételeket.

A legújabb ÑuSat műholdak 70 cm-es felszíni felbontást nyújtanak. Maguk az űreszközök mindössze 41 kg tömegűek, és a Satellogic saját, Uruguayban található üzemében készülnek. A vállalat műholdserege a tervek szerint 90 tagból áll majd, ezzel az egész Föld felszínét hetente újra és újra le tudják fényképezni. De a Satellogic illetékesei úgy számolnak, hogy a piaci igények még ennél is nagyobb, több százas műhold-konstellációt is kikényszerítenek majd.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024