Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

További öt céggel a Hold felé
(Rovat: A Holdnál, Üzlet és munkahely , SpaceX - 2019.11.20 07:15.)

A NASA bővítette azok listáját, akiket a jövőben pályázati alapon megbízhat tudományos műszereinek a Holdra juttatásával.

Tavaly decemberben kilenc amerikai űripari magánvállalkozás került fel a Commercial Lunar Payload Services (CLPS) nevű program listájára. Ebben kereskedelmi alapon kifejlesztendő űrszondák vinnék a Holdra az űrhivatal berendezéseit, a remények szerint gyorsabban és olcsóbban, mintha a NASA házon belül fejlesztene saját űreszközöket erre a célra. Idén év közepén ki is hirdették az első pályázati kör nyerteseit. A három akkor megnevezett cég, az Astrobotic, az Intuitive Machines és az OrbitBeyond közül az utóbbi nem sokkal később visszamondta a megbízást.

Most november 18-án a NASA bejelentette, hogy újabb öt vállalat jöhet majd számításba a következő CLPS pályázati köröknél. Közöttük található kicsik, de igazi „nagyágyúk” is. A lista betűrendben a következő: Blue Origin, Ceres Robotics, Sierra Nevada Corporation, SpaceX, Tyvak Nano-Satellite Systems. A mostani kiválasztási körben kifejezetten olyan cégeket is kererstek, amelyek nagyobb tömegű hasznos teher Holdra juttatására is képesek lehetnek. Ezek közt elsősorban a NASA VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover) automata önjáró szondája értendő, amelyről épp tegnap írtunk részletesebben. A négykerekű rover 2022-ben indulna, hogy vízjég nyomai után kutasson a Hold déli sarkvidékén.

A potenciális leszállóegységek – köztük messze a legnagyobb a SpaceX által fejlesztett Starship – nem csak tudományos műszereket vihetnek magukkal az égitest felszínére, de a későbbi emberes leszállásokat előkészítő eszközöket is eljuttathatnak a Holdra. A SpaceX szerint az újrafelhasználható Starship például akár 100 tonnányi rakományt is elvihet majd a Hold felszínére, talán már 2022-től kezdve. A vállalat kezdetben teherszállító repüléseket végezne, de ez jó kezdőlépés lenne a későbbi emberes utakhoz is.

A Blue Origin ajánlata a májusban bemutatott Blue Moon leszállóegység, több tonnás szállítókapacitással. A másik három együttműködésre kijelölt cég igény esetén kisebb szondákkal szállna be a CLPS programjába.


A kis műholdak építésében járatos Tyvak Nano-Satellite Systems a gyakorlatát kis holdi leszállóegységek fejlesztésében próbálja kamatoztatni. (Kép: Tyvak)

Az öt újabb potenciális partnercéget a NASA nyolc jelentkező közül választotta ki.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024