Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Az aktivizálódó gyermek
(Rovat: A hét képe, Katasztrófák ellen - 2023.12.23 06:15.)

Az újkori történelem egyik legpusztítóbb vulkánkitörése nyomán, néhány évtized pihenő után született az Anak Krakatau, azaz a Krakatau gyermeke vulkáni sziget.

A Krakatau valójában egy korábban három, ma négy szigetből álló szigetcsoport Indonéziában, a Szumátra és Jáva közötti Szunda-szorosban. A szigetcsoport legnagyobb szigetén 1883-ban történt a tűzhányó robbanásos kitörése, amelynek mintegy 100 megatonnás pusztító erejére jellemző, hogy a robbanás levegőben keltett lökéshulláma hétszer kerülte meg a Földet, legalábbis a korabeli műszerekkel ennyit tudtak észlelni. A robbanás következtében a legnagyobb sziget nagyobb része megsemmisült, 1927-től kezdve viszont az egykori tűzhányó tenger alatti kalderája helyén új sziget kezdett kibukkanni a tenger vizéből, amely az Anak Krakatau, azaz a Krakatau gyermeke nevet kapta.

A geológusok a térségben a holocén óta, vagyis az utóbbi mintegy 11 700 évben 57 eruptív időszakot azonosítottak. A legutóbbi ilyen időszak 2021 májusában kezdődött, és jelenleg is tart. Az aktivitást gyakori, de általában csak mérsékelt erejű, Stromboli-típusú robbanások jellemzik, amelyek során vulkáni gázok és hamufelhők dobódnak ki. A vulkán kürtőjéből jellemzően néhány száz méter magasba dobódik ki az anyag, a lávafolyások pedig a folyamatosan növekedő vulkáni kúp lejtőjén érik el a tengert. (Mostani aktivitását megelőzően az Anak Krakatau 2018 decemberében okozott súlyos katasztrófát. Egy viszonylag erős kitörés következtében a vulkán délnyugati lejtője beomlott és cunamit keltett, amelynek Szumátrán és Jáván több száz halálos áldozata volt.)


A Krakatau-szigetcsoport négy szigete közül három látható a NASA Landsat–8 műholdja OLI (Operational Land Imager) műszerével 2023. december 2-án készített felvételen. (A negyedik sziget, az 1883-as kitörés során nagyrészt megsemmisült eredeti Krakatau sziget maradványa az Anak Krakatautól délre fekszik.) A felvétel részben az infravörös tartományban készült, aminek köszönhetően az Anak Krakatau csúcsánál jól látható a forró láva pirosnak látszó foltja. (Kép: NASA Earth Observatory, Lauren Dauphin; Landsat adatok: U.S. Geological Survey)

Az Anak Krakatau jelenlegi aktív időszakában az indonéz vulkanológiai központ munkatársai 2023. november 26-tól kezdődően számoltak be egyre erősödő robbanásokról, amelyek során az anyag a körütőből esetenként 1000 méter magasságig dobódott ki. Emiatt figyelmeztetést adtak ki, és arra kérték a lakosságot, hogy 5 kilométernél jobban ne közelítsék meg a tűzhányót. Egyidejűleg az ausztráliai Darwinban a vulkáni hamu terjedését figyelő központ pilóták részére adott ki figyelmeztetést a vulkáni hamu jelentette fokozott kockázat miatt.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024