Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Az Etna oldalnézetben
(Rovat: A hét képe, Az űrállomás és az USA , Amerikai távérzékelő műholdak - 2023.11.08 07:15.)

A Nemzetközi Űrállomás külső részére erősített kamera kétszeresen is szokatlan nézőpontból fényképezte le a tűzhányót.

Az EHDC (External High-Definition Camera) külső kamera felvételén Szicília nagyobb része és az olasz „csizma orra”, azaz Calabria tartomány egy része látható, a kettő közötti Messinai-szorossal. A felvétel két szempontból is eltér az űrfelvételek többségétől, amelyek általában (közel) függőleges irányból készülnek, és általában a térképeknek megfelelő tájolással teszik közzé őket, azaz észak felfelé van. Ebben az esetben viszont az EHDC akkor készítette a bemutatott képet, amikor az ISS a Fekete-tenger fölött repült, tehát északkeleti irányból látott rá Dél-Olaszországra. A kép készítésének pillanatában az ISS alatti földfelszíni pont mintegy 1500 km távolságban volt az Etnától.


Az ISS külső felületén működő, 500 mm fókuszú EHDC kamera ISS069-E-127 jelű felvétele 2023. március 30-án készült, amikor a 69. állandó legénység dolgozott az űrállomás fedélzetén. (Kép: NASA Earth Observatory, Amber Turner)

A ferde szögű rálátás miatt a felszíni részletek kevésbé látszanak, és a szárazföld és a sziget partvonala is elmosódottabb, viszont különleges látványt nyújt a magasba emelkedő Etna. Az Etnát Európa legaktívabb tűzhányójának tartják, a rétegvulkán passzív időszakaiban is folyamatosan enged vulkáni gázokat a légkörbe. Ezek délkelet felé (a képen balra) tartó vékony csíkja jól látható a képen. A felvétel az Etna nyugodt időszakában, még hónapokkal a 2023. augusztusi kitörése előtt készült.


A NASA Terra műholdja MODIS detektorával 2022. december 7-én készült felvétel Dél-Olaszországról és a Földközi-tenger középső térségéről. Szicília és Calabria fölött szaharai eredetű por rontja az átlátszóságot. (Kép: NASA Earth Observatory, Joshua Stevens; MODIS adatok: NASA EOSDIS/LANCE és GIBS/Worldview)

Összehasonlításként bemutatunk a térségről egy szokásos nézőpontból készült űrfelvételt, amelyet tavaly decemberben a NASA Terra műholdjának közepes felbontású spektroradiométere (MODIS) készített. Ezen a képen viszont nagyjából az előző felvételen látható területet szaharai eredetű por takarja el, amelyet a sirokkó sodort Észak-Afrikából Dél-Európa felé. A porréteg az Etna körül megszakad, a tűzhányó csúcsa kiemelkedik a porból, vagyis a porréteg viszonylag alacsonyan lebegett a légkörben. A képen észrevehető az Etnából kiinduló vékony füstcsík, amely az előző képhez hasonlóan ugyancsak délkelet felé tart. Néhány nappal a felvétel készítése előtt az Etna kisebb kitörést produkált, a kiömlő láva azonban a látható tartományban készült nappali képen nem látszik. A Sentinel–2 és a Landsat műholdak infravörös detektorai azonban észlelték, mint ahogy a helyszínen készült felvételen is látható.


Az Etna 2022. november 27-én kezdődött kitörése során kiömlő láva az Etna Geofizikai Obszervatórium vulkanológusának felvételén. (Kép: Boris Behncke / INGV-Osservatorio Etneo, Catania)

Végül egy régebbi, 2011-ben ugyancsak a Terra műhold MODIS detektorával készült, természetes színű felvételt mutatunk be, amelyen az Etna abban évben már tizedik heves kitörésének nyomai láthatók. A kidobott gáz- és hamufelhő ezen a felvételen is délkelet felé, Catania irányában húzódik. A vulkáni anyag magassága elérte a 4300 métert, vagyis a 3300 méter magasban lévő hegycsúcsnál egy kilométerrel magasabbra emelkedett.


A NASA Terra műholdja MODIS detektorával 2011. augusztus 12-én készített felvétel az Etna abban az évben mutatott tizedik heves kitöréséről.(Kép: NASA Earth Observatory, Jeff Schmaltz / MODIS Rapid Response Team, NASA GSFC)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024