Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Egy éjszaka Prágában Ha másképp nem, akkor egy az űrből készült fényképen látogassunk el Csehország fővárosába. Az itt bemutatott felvételt nem egy földmegfigyelő műholdról, hanem a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetéről készítették Prága fölött elrepülve.
A Prágáról készült éjszakai felvételt az ISS 66. állandó személyzeténeke egyik tagja készítette 2022. március 21-én. (Kép: NASA EO / JSC Gateway to Astronaut Photography of Earth)
Csehország fővárosa több mint ezer éve az európai civilizáció és kereskedelem egyik központja. Napjainkban a kontinens egyik leglátogatottabb turistacélpontjának számít. A turizmus kiszolgálásában alapvető szerepe van a Václav Havelről elnevezett repülőtérnek, amely a várostól nyugati irányban fekszik. Az éjszakai fénykép bal szélén középtájt erős fényeivel tűnik ki.
A várost átszelő Moldva (Vltava) folyó sötét szalagja éles kontrasztot jelent a kivilágított Prága utcai fényeivel összehasonlítva. A folyó mintegy 31 km hosszan szeli át a cseh fővárost. Rajta nem kevesebb mint 18 híd épült, amelyek a város két oldalát kötik össze. A kép kinagyított, teljes felbontású változatán a kivilágított hidak is jól azonosíthatók a folyóvíz sötét háttere előtt.
Az Óváros a Moldva folyó keleti (folyásirány szerinti bal) partján, Prága központjában található. Itt van a nevezetes Károly-híd, a csillagászati óratorony és számos szép régi épület. Az utcai lámpák fénye narancssárga árnyalatot kölcsönöz a városrésznek az éjszakai űrfelvételen. A szintén az Óvárosban található Károly Egyetem közel 700 éves korával Csehország legrégebbi egyeteme. Építészeti és kulturális értékei miatt az Óvárost 1992-ben az UNESCO Világörökség részévé nyilvánították.
Átellenben, a folyó túlpartján nagy sötét foltként tűnik fel a Petøín-hegy. A város egyik legmagasabb pontjáról szép kilátásban gyönyörködhetnek a látogatók, például északi irányban a prágai várra – leginkább persze nappal. Prága legnagyobb kiterjedésű parkja, a Stromovka park szintén arról ismerhető fel az ISS-ről készített éjszakai fényképen, hogy egy nagy megvilágítatlan területről van szó. Ez egy egykori királyi vadászterület a Moldva folyó kanyarulatában található, közel 100 hektáros területen. | |||
|