Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
A leghosszabb szállítószalag A világűrből is jól látható a Nyugat-Szahara területén a tengerpartig futó, hosszú, egyenes vonal. Tegyük hozzá mindenekelőtt, hogy mesterséges létesítményről van szó, amiről feltűnően egyenes alakja árulkodik. Nem tévesztendő össze a sokkal nagyobb, ugyancsak szállítószalagoknak nevezett, óceáni áramlási rendszerekkel. Ez a szállítószalag mintegy 100 km hosszú, és az ország belső részében, a Szaharában fekvő, Bou Craa (Bu Craa) külszíni fejtésű foszfátbányából szállítják vele a kibányászott nyersanyagot a fővárostól, El-Ajúntól délnyugatra lévő El-Marsa kikötőjébe. Magáról a bányáról portálunkon már csaknem 15 évvel ezelőtt is írtunk, ám akkor a szállítószalagnak csak a bánya közelében lévő szakasza volt látható az 1987-ben és 2000-ben készült felvételeken. A most bemutatott felvételt viszont 2022. december 14-én a NASA Terra műholdjának közepes felbontású spektroradiométere (MODIS) készítette. A képen nem maga a viszonylag keskeny szállítószalag látszik, hanem a barnás háttér előtt egy szélesebb, fehér sáv, mert az északi szél a foszfáttartalmú kőzetre tapadó por egy részét dél felé lefújja a szalagról.
A NASA Terra műholdja közepes felbontású spektroradiométerének (MODIS) felvétele 2022. december 14-én készült a foszfátbánya és a tengerpart között működő, 100 km hosszú szállítószalagról. (Kép: NASA Earth Observatory, Lauren Dauphin; MODIS adatok: NASA EOSDIS LANCE and GIBS/Worldview)
A foszfor minden élőlény számára létfontosságú elem, a DNS-molekulának is nélkülözhetetlen összetevője. A műtrágyák három legfontosabb alapanyagának egyike is a foszfor. Az ehhez felhasznált foszfor legnagyobb része a foszfátot tartalmazó kőzetekből származik, ezek bányászata Kínában, Nyugat-Szaharában, Marokkóban és az Egyesült Államokban a legjelentősebb. Az USA Geológiai Felügyelősége (USGS) adatai szerint Marokkóban és Nyugat-Szaharában együttesen évente mintegy 38 millió tonna foszfátot bányásznak, ami 2021-ben a világtermelés 17%-át tette ki. Az USGS becslése szerint a Föld ismert foszfátkészletének 70%-a ebben a két országban található.
A Nemzetközi Űrállomás 56. állandó legénysége egyik tagjának 2018. június 16-án Nikon D5 digitális kamerával, 1600 mm fókuszú objektívvel készített felvétele a Bu Craa foszfátbányáról. (Kép: NASA Earth Observatory, Lauren Dauphin; ISS056-E-32453 felvétel, ISS Crew Earth Observations Facility and the Earth Science and Remote Sensing Unit, Johnson Space Center)
A szállítószalag a külszíni fejtésű bányából óránként 2000 tonna foszfáttartalmú kőzetet szállít. A bányáról az ISS egyik űrhajósa 2018. június 16-án készítette második képünket. A bánya azon kevés emberi létesítmény egyike, amelyik az egyébként jellegtelen szaharai tájon a világűrből is könnyen felismerhető. Az elmúlt évtizedekben a külszíni fejtés területe jelentősen kiterjedt, de a felszín közelében lévő kőzetek újrafeldolgozása miatt a régebbi fejtések helye mára szinte láthatatlanná vált. | |||
|