Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A farkas ébredése
(Rovat: A hét képe, Amerikai távérzékelő műholdak - 2022.01.09 07:15.)

Kitört a Wolf nevű vulkán a Galápagos-szigeteken. Éjszakai műholdképen különösen feltűnő.

A kattintásvadász címet a NASA földmegfigyelési oldala (NASA Earth Observatory) nyomán adtuk a cikknek, ahonnan az illusztrációul szolgáló műholdképek is származnak. A wolf angolul (és németül) valóban farkast jelent ugyan, de a Galápagos-szigetek legnagyobb tagja, Isabela északi részén található pajzsvulkán nem közvetlenül az állatfajról, hanem Franz Theodor Wolf (1841–1924) német geológusról kapta a nevét, aki a 19. század végén a szigetek kutatásával vált ismertté.


A Wolf-vulkánból kitörő izzó láva látható az amerikai Suomi NPP földmegfigyelő műhold VIIRS (Visible Infrared Imaging Radiometer Suite) éjszakai felvételén, amely január 7-én, helyi időben 1:20-kor (magyar idő szerint 8:20-kor) készült. A jobb tájékozódás kedvéért berajzolták a szigetek körvonalait is, hiszen anélkül fogalmunk sem lenne, merre járunk... Sokkal halványabb fényfoltok jelölik a partoknál épült nagyobb településeket (Isabela déli részén Puerto Villamil, kelet felé haladva Santa Cruz szigetének déli partjainál Pierto Isidro Aroya, végül San Cristóbal szigetének nyugati csücskében Puerto Baquerizo Moreno). (Kép: NASA EO / Joshua Stevens / Suomi National Polar-orbiting Partnership)

Az Ecuadorhoz tartozó Galápagos-szigetek a Csendes-óceánban fekszik, a dél-amerikai partoktól mintegy 1100 km-re nyugatra. Az 1707 m magas Wolf-vulkán a legnagyobb és a legmagasabb a szigeteken. Mostani aktivitása január 6-án kezdődött. Egyik korábbi, 1797-es kitörése volt az első ilyen dokumentált esemény a Galápagos-szigetek történetében. A szigetek különleges élőviláguk miatt az UNESCO világörökségi védelme alatt állnak.


Ugyancsak január 7-én, de már nappal készült a NASA Terra műholdja MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer) műszerével az a kép, amelyen a füst- és hamufelhő is kivehető, a vulkántól nyugati irányba terjedve. A fehér felhőzettől kékesszürke színe alapján lehet megkülönböztetni. A mérések szerint a kitörés nyomán 3800 m-es magasságig jutott a hamu a légkörben. (Kép: NASA EO / Joshua Stevens / NASA EOSDIS LANCE / GIBS/Worldview)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024