Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Több start, mint valaha
(Rovat: A hét képe, Kis űreszközök nagy szerepe - 2021.03.07 08:15.)

Az elmúlt évtizedben nagyon felpörgött az űrtevékenység, ami a pályára állított műholdak darabszámát illeti. Infografika mutatja, mennyire.

Az űrkorszak kezdete, a Szputnyik-1 1957-es startja óta több ezer rakétaindítással több mint tízezer műholdat állított az emberiség Föld körüli pályákra. A tempó azonban nem volt egyenletes, a változásokat szemlélteti az Európai Űrügynökség (ESA) és az ENSZ Világűrirodája (UN Office for Outer Space Affairs, UNOOSA) látványos, a 2020. decemberi állapotot tükröző infografikája.


(Kép: ESA / UNOOSA)

Középen a Föld, körülötte az idő „körben telik”: az 1950-es évek végétől kezdve az évtizedeket sugárirányban szaggatott vonalak választják el. Az egyes évek űrindításait reprezentáló oszlopok magassága arányos a startok számával. A színezésnek is van jelentése. A világoskék a nem kereskedelmi (polgári és katonai célú, állami) indításokat jelöli, az első három évtizedben ezek voltak a jellemzők. Az 1990-es évek végétől kezdve indulnak növekedésnek a narancssárga oszlopok, a magáncégek kereskedelmi célú műholdindításainak elterjedésével. A különösen az elmúlt években látható rózsaszín oszlopok az ENSZ-nél még nem regisztrált űreszközökre utalnak. A felbocsátás és a regisztráció között hosszabb idő is eltelhet.

Az ábrán a legfeltűnőbb, hogy az 1990-es és 2000-es évek visszaesése után a 2010-es évek elejétől kezdve igencsak megnőtt az aktivitás. Az 1970-es és 80-as évek viszonylag nagy számai elsősorban az akkori szovjet műholdak műszaki színvonalára vezethetők vissza, ami általában csak rövid hasznos élettartamot tett lehetővé, és gyakori utánpótlást igényelt. Az elmúlt évtizedben tapasztalható növekedés viszont épp a műszaki fejlődésnek, a miniatürizálásnak, az egyre kisebb tömegű, de mégis egy adott feladatra teljes értékű műholdak tömeges megjelenésének tudható be.

Az űrbeli forgalom növekedése – különösen az alacsony Föld körüli pályák térségében – egyúttal új kihívások elé is állítja az emberiséget, ami az ütközések elkerülést és az űrszemét veszélyes elszaporodásának megelőzését illeti.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024