Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Csillagképződési „vihar” a Tűzijáték-galaxisban
(Rovat: A hét képe, Amerika és az űrcsillagászat , Távoli világok kutatói - 2021.01.24 08:15.)

A Hubble-űrtávcső látványos képén az NGC 6946 jelű spirálgalaxis.

Ez a lenyűgöző felvétel, amelyet a Hubble készített, egy olyan galaxist tár a kíváncsi tekintetek elé, amelyben sok csillag élete szupernóvaként ér véget, de ezzel párhuzamosan számos új csillag is keletkezik.


(Kép: ESA/Hubble & NASA, A. Leroy, K.S. Long)

A mintegy 25,2 millió fényévnyire lévő NGC 6946 jelű spirálgalaxisban igen mozgalmas idők járnak. Az elmúlt száz évben a csillagászok hozzávetőleg 10 szupernóva szemtanúi voltak csak ebben a galaxisban, míg saját Tejútrendszerünkben évszázadonként mindössze egy vagy két szupernóva lobban fel. Az NGC 6946-ban előforduló szupernóvák gyakorisága miatt a galaxist sokan Tűzijáték-galaxisnak keresztelték el.

De a halállal az újjászületés is kéz a kézben jár a csillagászatban, és a Tűzijáték-galaxis számos csillagóvodája is ezt támasztja alá. A galaxis spirálkarjaiban gyűlnek össze a hidrogénfelhők és a korábbi szupernóvák által kiszórt nehezebb elemek. Azokon a helyeken, ahol adottak a fizikai feltételek, megindul a csillagképződés több millió éves folyamata. Így habár úgy tűnik, hogy az NGC 6946 galaxisban nagyon gyorsan fogynak a csillagok, az új generációs csillagok gyorsan pótolják a korábbiakat.

Egyelőre úgy tűnik, hogy a Tűzijáték-galaxis még messze van a nagy finálétól.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024