Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Négyzethálós fennsík
(Rovat: A hét képe, Mezőgazdaság - 2020.06.11 08:00.)

Különös látványt nyújt a világűrből a Japán Hokkaidó szigetének keleti részén fekvő Konsen-fennsík.

A mezőgazdasági művelés alatt álló területen sakktáblaszerű minta rajzolódik ki. Az első felvétel alapján beazonosítható, hogy a legészakibb japán sziget, Hokkaidó keleti partvidéke közelében járunk, a 23 ezer lakosú Nakasibecu (Nakashibetsu) város környékén. A várostól északra a felvételen jól kivehető Japán legkeletibb repülőtere. A kép jobb alsó sarkában a valamivel kisebb Becukai (Betsukai) város látható. Az alsó képeken az első felvételen megjelölt terület kinagyítva látható, ősszel és télen, a négyzethálós minta a téli felvételen is szembetűnően kirajzolódik. A felvételeket a NASA Landsat–8 műholdja az OLI (Operational Land Imager) kamerával készítette.


A Landsat–8 2019. szeptember 27-i felvétele a Hokkaidó keleti partja közelében kialakított, szélvédő erdősávokkal szabdalt mezőgazdasági területről. (Kép: NASA EO / Lauren Dauphin / USGS)

A sötét sávok 180 méter széles, tűlevelűekből álló fasorok, amelyek elsősorban hó- és szélfogóként szolgálnak, de általában feladatuk, hogy megvédjék az időjárás viszontagságaitól a mezőgazdasági területeket és a haszonállatokat. Az erdősávok a nyári hónapokban is jó szolgálatot tesznek, mert megakadályozzák, hogy az erős szél elsodorja a talajt. A négyzetek oldalhossza mintegy 2,5 kilométer. A vékonyabb és kanyargós sötétebb csíkokat a vízfolyások partján növő fák rajzolják ki.


A fenti felvétel kinagyított részlete. A sötét erdősávok 180 m szélesek, a négyzetek oldalai mintegy 2,5 km hosszúak. (Kép: NASA EO / Lauren Dauphin / USGS)


Az előző területről készült téli képen is kirajzolódnak az erdősávok. A felvételt ugyancsak a Landsat–8 készítette, 2020. február 27-én. A két felvétel a NASA Earth Observatory lent hivatkozott eredeti cikkében mozgatható csúszkával összehasonlítva is megtekinthető. (Kép: NASA EO / Lauren Dauphin / USGS)

Japán kormánya az 1890-es években kezdett hozzá a szélfogó erdősávok kialakításához, amikor a területet elkezdték bevonni a mezőgazdasági termelésbe, majd a területen 1897-ben létrehozták Nemuro alprefektúrát. A területet korábban lomberdő borította, így az erdősávokat nem kellett telepíteni, egyszerűen csak a négyzet alakú, művelésre szánt területeken kiirtották az erdőt, meghagyva a hó- és szélfogó fasorok négyzetrácsos hálózatát. Később, ahol az erdősávok egy részét erdőtűz pusztította el, vagy fakitermelési céllal kivágták, a lombos fák helyett vörösfenyőt és lucfenyőt telepítettek, így ma már a tűlevelű fajok alkotják az erdősávok nagyobb részét.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024