Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Tiencsin műholdradarral – robbanás előtt és után
(Rovat: A hét képe, GMES - Copernicus - 2015.08.25 07:15.)

Az európai Sentinel-1A műhold radarképei alapján az ESA még júniusban bemutatta a kínai nagyvárost és környékét. Akkor még nem tudhattak az augusztusi nagy raktárrobbanásról...

Tiencsin idén júniusban szerepelt az Európai Űrügynökség (ESA) heti földmegfigyelési videósorozatának egyik epizódjában, amit angol nyelven alább is megtekinthetnek.

A bemutatott kép az apertúraszintézises radarberendezéssel repülő Sentinel-1A műhold felvételeiből készült. Az űreszköz pályája egy adott földfelszíni helyről nézve pontosan 12 naponta ismétlődik, így ilyen időközönként képes ugyanarról a területről azonos paraméterekkel felvételeket készíteni. Ezen a képen a Kína öt legnépesebb városa közé tartozó, mintegy 14 millió lakosú Tiencsint (Tianjin) mutatták be. A felhasznált felvételek – amelyek mindegyikéhez eltérő alapszíneket, vöröset, zöldet és kéket rendeltek – 2014. október 22-én, 2015. január 14-én és február 7-én készültek.


Több hónap különbséggel készült három Sentinel-1A radarfelvétel hamis színezésű kombinációja Tiencsinről. A nagyváros a Pohaj-öböl nyugati partján, a képen balra terül el. (Kép: Copernicus data 2014-2015 / ESA)

A színezés lehetőséget ad a felvételkészítési időpontok közt végbement változások kiemelésére. Ilyenek például a hajók, amelyek a várostól keletre, a Sárga-tengerhez tartozó Pohaj-öbölben nagy számban láthatók a víz sötét hátterével. A több hónapos vagy hetes különbséggel készült „pillanatfelvételek” természetesen más-más hajókat mutatnak, így a foltocskák színe is eltér, attól függően, hogy mely időpontból kerültek a kombinált képre.


A fenti kép egy részlete a tengeri hajókkal. A kínai fővároshoz, Pekinghez viszonylag közel fekvő Tiencsin forgalmas kikötőjének áruforgalma évente több száz millió tonnára tehető. Ez a legforgalmasabb észak-kínai kikötő.

További változásokra lehetünk figyelmesek a színes kép tetején és jobb felső sarkában, ahol a szögletes geometriai minták mezőgazdasági művelésre utalnak. A sötét színű foltok pedig vízfelületek – halak vagy rákok tenyésztésére szolgáló tavak –, ahonnan nincs radar-visszaverődés a műhold irányába.

Tiencsin augusztus közepén került világszerte a lapok címoldalaira, egy súlyos katasztrófa miatt. Augusztus 12-én éjjel a kikötőtől nem messze hatalmas robbanásban semmisült meg egy vegyianyagraktár. A raktárban – szabálytalan körülmények között – veszélyes anyagokat és vegyszereket tároltak. A jelentések szerint a robbanásban és az azt követő tűzvészben 114 ember vesztette életét és 700 körülire tehető a sérültek száma. A károk felmérése még javában tart, s az esemény jelentős környezetszennyezést is okozott, ami hosszú időn át érezteti majd hatását.

A Sentinel-1A műhold adatai – ahogy az ESA és az Európai Unió közös Copernicus programjának majdani egyéb űreszközeitől származó mérési adatok is – mindenki számára nyilvánosan és díjmentesen hozzáférhetők. Ezt az adatpolitikát kihasználva az Űrvilág olvasói számára így gyorsan letöltöttük a 2015. augusztus 11-én (tehát alig valamivel a robbanás előtt) és az augusztus 23-án készített radarfelvételeket, hogy összehasonlíthassuk azokat, változásokat keresve. A felvételeket az ESA által biztosított Sentinel-1 Toolbox nevű programmal dolgoztuk fel.


A robbanás helyszíne, a Ruihai Logistics vállalat telephelye a kinagyított képrészlet közepén, a Sentinel-1A radarfelvételén, augusztus 11-én (balra) és 23-án (jobbra). Míg a környező beépített területek hasonló radar-visszaverődést mutatnak, a rombolással leginkább érintett telephelyen és környékén ez szembetűnően megváltozott. (Kép: Copernicus data 2015 / Űrvilág)

A robbanás után nem sokkal természetesen optikai műholdfelvételek is napvilágot láttak. Ezek közül egy képpárt mutatunk be, amely a Google által tavaly felvásárolt Skybox Imaging cég kisméretű SkySat műholdjaival készült. Az első kép idén májusi, a második augusztus 13-áról származott, s még a füstfelhő és az árnyéka is jól látható rajta.



(Képek: Skybox Imaging / Google)

Az optikai műholdfelvételeken külön megjelölték a robbanás helye környékén a gépjárműtelephelyeket. A kínai autóbehozatal mintegy 40%-a a tiencsini kikötőn keresztül bonyolódik. A felrobbant raktár közvetlen közelében nagyon sok autót tároltak, a felmérések szerint a veszteség közel 15 ezer új gépkocsi. Összességében a biztosított kár forintban kifejezve elérheti a 65 milliárdot.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024