Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Vadonatúj kráter a Marson
(Rovat: A hét képe, Űrszondák a Marsnál - 2014.02.09 07:15.)

A marsfelszín 30 méteres sebhelye a NASA Mars Reconnaissance Orbiter szondájának felvételén.

A Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) közel nyolc éve figyeli a bolygót, így nem először vettek észre felszínváltozásokat a különböző időpontokban készült felvételeinek segítségével. A mostani felfedezés ezek közül is a legjelentősebbek közé tartozik, ami a méretét és a látványát illeti. Az alábbi, nem valódi színeket mutató képet a HiRISE (High-Resolution Imaging Science Experiment) nagyfelbontású kamera 2013. november 19-én készült felvételeiből állították össze. A középen látható kráterből sugárirányban kidobódott anyag sávjai kékes színben tűnnek fel. Egészen 15 km-es távolságig megfigyelhetők.


A kráter koordinátái a Marson: 3.7° északi szélesség, 53.4° keleti hosszúság. (Kép: NASA / JPL / University of Arizona)


A fenti képnek egy nagyobb területet mutató változata. A jobb felső sarokban a skála 500 m-es távolságot jelöl.

A kráter átmérője mintegy 30 méter. Felbukkanását régebbi, gyengébb felbontású, de szélesebb látómezejű MRO felvételek átvizsgálása alapján gyanították. Ezek szerint létrejötte 2010 áprilisa és 2012 májusa közé tehető. Ezután utasították a HiRISE kamerát a terület fényképezésére.

A HiRISE által eddig látott legnagyobb új kráter 33,8 m-es átmérőjű volt, de ez a mostani sokkal látványosabb. A hasonló friss becsapódási eredetű alakzatok általában 10 m alattiak. A kutatók becslése szerint a Marsra hulló kis égitestek (jellemzően meteorok) évente mintegy 200 új, kb. 4 m-esnél nagyobb krátert alakítanak ki, de ezek általában sokkal kevésbé feltűnőek, mint a most felfedezett alakzat, amit az egyik legnagyobb energiájú becsapódási esemény hozhatott létre azóta, mióta a Marsot űrszondákkal közelről vizsgálják. A bolygó körül keringő MRO magasságából a képpontok mérete kb. 30 cm.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024