Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Hol tele, hol üres
(Rovat: A hét képe, Környezetünk védelme - 2012.12.18 07:15.)

Ha a Szahara területét nem számítjuk, Namíbia az afrikai kontinens legszárazabb országa.

A földrész délnyugati részén fekvő országban az éves átlagos csapadékmennyiség csupán 258 mm. Ez az érték azonban évről évre igen változó, így Namíbiában a hosszan tartó szárazság mellett gyakoriak az áradások is. Az egyik hely, ahol ezek a változások szembeötlőek, az Etosha-mocsár. A helyiek által Nagy Fehér Helynek nevezett, kiszáradt sós tómederről készített egyik látványos űrfelvétel három évvel ezelőtt már szerepelt az Űrvilág cikkében. Az Etosha mintegy 2-10 milló évvel ezelőtt még a Kunene (Cunene) folyó által táplált tó volt. A folyó a felszínváltozások következtében ma már az Atlanti-óceánba torkollik. Az egykori tavat most az esős évszakban (novembertől májusig) lehulló csapadék tölti fel, majd a víz a száraz évszakban elpárolog, maga után hagyva a műholdképeken is feltűnő hatalmas fehér foltot.

Az alábbi négy kép mindegyikét a NASA Aqua földmegfigyelő holdjának MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer) detektorával készítették, látható és infravörös hullámhosszakon. A különböző felvételeket úgy kombinálták, hogy a képeken kiemeljék a vízzel borított és a szárazon maradt területek közti különbséget. A víz a kék különféle árnyalataiban tűnik fel, a sötétebb területeken mélyebb. A mégoly csenevész növényzet zöld, a narancsszínű foltok pedig a tűz martalékává vált területeket jelzik.





Az Etosha-mocsár (Etosha pan) július végi állapota az amerikai Aqua távérzékelő műhold képein évente, 2009-től (fent) 2012-ig (alul). (Képek: LANCE MODIS Rapid Response Team / NASA GSFC)

A jobb összehasonlíthatóság kedvéért mindegyik kép az év ugyanazon időszakában, július 30-án (legfelül) vagy 31-én készült – 2009-ben, 2010-ben, 2011-ben, végül idén. Az esős évszak lezárulta, május vége után az időszakos tó fokozatosan kiszárad. A képsorozat jól illusztrálja, hogy mennyire különböző volt a csapadék mennyisége az elmúlt négy év során. Míg 2009-ben és 2011-ben a tómeder legnagyobb részében víz volt, addig 2010-ben és 2012-ben szinte sehol. Idén például még a szokásos namíbiai körülményekhez képest is súlyos volt a szárazság. Nem véletlen, hogy az afrikai ország kormánya júliusban, miután már egy hónapja semmi csapadék nem hullott Namíbia területének túlnyomó részén, nemzetközi élelmiszersegélyért folyamodott.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024