Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Üstökös az űrállomásról
(Rovat: A hét képe - 2011.12.24 08:15.)

Így látta a Föld körül keringő űrállomás-parancsnok a Nap közelében járt Lovejoy-üstököst.

A Nemzetközi Űrállomás (ISS) 30. legénységének vezetője, az amerikai Dan Burbank a Cupola kilátómodulból rögzítette azokat a látványos felvételeket, amelyeket bizonyára még évekig viszontláthatunk, ha a legszebb űrből készült képek között válogatnak majd.




Három kép a december 21-én készített felvételsorozatból. (Képek: NASA)

Az elmúlt időszak „égi sztárját”, a napsúroló üstököst Burbank igazából véletlenül látta meg, nem készült a megfigyelésére. Csütörtökön így nyilatkozott egy élő televíziós interjúban: „Két nappal ezelőtt talán a legbámulatosabb dolognak voltam szemtanúja, amit valaha űrrepülés közben láttam. Ez pedig nagyon sokat jelent, hiszen minden nap tele van csodálatos dolgokkal. Épp Tasmania fölött repültünk, zivatarokat láttunk a Csendes-óceán déli része, a Fülöp-szigetek fölött. Éjszaka volt, villámok fénye világította meg az eget. Pont mielőtt a Nap felkelt volna, a Föld pereme fátyolosan, kékes-lilás színben fénylett. Ekkor, a horizonttól nagyjából 10 fokos szögig eltávolodva feltűnt ez a hosszú, zöldes ív.”

Mint az űrhajós számára később kiderült, az ív a Lovejoy-üstökös csóvája volt. Ez az égitest december 15-én mindössze 140 ezer km-re haladt el a Nap fotoszférájától (felszínétől). Mégis, a csillagászok meglepetésére, az üstökös jeges magja elég nagynak bizonyult ahhoz, hogy túlélje a nagy közelséget. A Naprendszer e különös vándorát november 27-én fedezte fel egy ausztrál amatőr csillagász, Terry Lovejoy. A pályaszámítások alapján hamar nyilvánvalóvá vált, hogy az ún. Kreutz-féle napsúroló üstökösök családjába tartozik, egy sokkal nagyobb, talán a XII. században széttöredezett égitest egyik darabja. A felfedezés különlegessége, hogy utoljára több mint négy évtizeddel ezelőtt sikerült új napsúroló üstököst találni földi távcsővel. Nem úgy űreszközökkel: ezekből a kisebb darabokból a NASA és az ESA közös SOHO napkutató űrszondája például átlagosan néhány naponta figyel meg egyet, amint a Nap közelében többnyire be is végzik pályafutásukat.

A film elején a Dan Burbank felvételeiből összerakott mozgóképsorozat, utána a parancsnok interjúja az ISS fedélzetéről, a detroiti WDIV-TV számára.

A közelgő karácsony alkalmából az Űrvilág szerkesztői és szerzői ezekkel a szép képekkel kívánnak minden kedves olvasónknak békés, boldog ünnepeket!

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024