Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Hogyan látják Földünket az űrhajósok?
(Rovat: A hét képe, Az űrállomás és az USA - 2010.11.01 08:00.)

A Nemzetközi Űrállomás (ISS) 25. személyzete újabb lenyűgöző éjszakai fényképfelvételeket készített bolygónk felszínéről, most a kellemes panorámát biztosító kupolaegységből.

A Föld körüli pályán keringő űrállomás hét ablakkal rendelkező megfigyelő kupolaegysége igen kellemes, panorámás kitekintést biztosít a földmegfigyelések elvégzésére, és egyúttal művészi igényű felvételek készítésére is.

A fényképfelvételek készítése mellett a 6 fős állandó személyzet napi feladatai közé tartozik az ISS általános üzemeltetése, építési, szerelési feladatok végzése, űrséták az űrállomás külső platformjainak karbantartására, eseti javítására, az előírt kísérletek és kutatási programok végrehajtása, rendszeres kommunikáció a földi személyzettel, ill. a különböző médiumokkal, részvétel a távoktatási programokban, az előírt erőnléti és kondicionáló gyakorlatok rendszeres végzése, és természetesen a bolygószintű, globális folyamatok vizsgálata is.


Az ISS jelenlegi, 25. állandó személyzete. Balról jobbra: Oleg Szkripocska, Alekszandr Kaleri, Scott Kelly, Doug Wheelock, Shannon Walker és Fjodor Jurcsihin.

Az asztronauták nagyközönség számára készített, most közreadott néhány felvételén Európa, Afrika és az amerikai kontinens egy-egy részlete látható, éjszakai kivilágításban.


A kb. 350 km magasan keringő űrállomásról 2010. október 28-án készült fenti éjszakai felvételen igen könnyen felismerhető az olasz „csizma”, Szicília, Európa déli része, a Földközi- és az Adriai-tenger, balra pedig az afrikai kontinens északi partvidékének egy kis részlete. A kép előterében az ISS-hez kapcsolódó egyik orosz űrhajó, ill. a Nemzetközi Űrállomás egyéb egységei láthatók.


A második képen Kairó és Alexandria erőteljes éjszakai fényeit, Egyiptom és a mediterrán partvidék kivilágított városait láthatjuk. Középen a Nílus folyam környéke és deltavidéke is tisztán kivehető. A horizont fölött látható félkörívet a felsőlégköri fénylés (a levegő molekuláinak a napsugárzás által gerjesztett fénye) rajzolja ki. A képen jobbra a Sínai-félsziget, a Szuezi- és az Akabai-öböl parti fényeivel.


(Képek: NASA)

Az űrállomás fedélzetéről készített harmadik éjszakai felvétel az észak-amerikai kontinens egy részletét mutatja, Mexikói-öböl észak partvidékét. Fent, az ISS-hez kapcsolt orosz Szojuz űrhajó bal oldali napelemeinél Mobile városát (Alabama állam) láthatjuk. Ahogy a képen „mozgunk” délkeleti irányban, New Orleans és Houston tűnik fel, balra pedig, a szárazföld belseje felé haladva jól láthatók a kivilágított fő közlekedési útvonalak, Jackson, Shreveport, Dallas és Fort Worth városai. Északi irányban (balra) Little Rockkal és Oklahoma City-vel zárul a képzeletbeli utazás.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024