Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Hubble-kép közkívánatra
(Rovat: A hét képe, Távoli világok kutatói - 2009.04.04 12:30.)

A Hubble-űrtávcső elkészítette azt a felvételt, amelynek célpontját februárban az internetes szavazók választhatták ki.

A NASA e szavazással is hozzájárult a Csillagászat Nemzetközi Éve megünnepléséhez, a csillagászat minél szélesebb körben való népszerűsítéséhez. A szavazásra annak idején mi is felhívtuk a figyelmet, így talán a több mint 140 ezer beérkezett voks között néhány magyar is volt. E sorok írója is szavazott, és örömmel jelentheti, hogy a végül győztesnek bizonyult célpontra. Az Arp 274 katalógusszámú kölcsönható galaxishármas jelentős szavazattöbbséggel, több mint 67 ezer vokssal bizonyult a legnépszerűbbnek a másik öt felkínált lehetőség előtt.

A Hubble-űrtávcső április 1-2. folyamán azután el is készítette az ígért felvételt, amelyet már nyilvánosságra is hoztak.


(Kép: NASA / ESA / M. Livio / Hubble Heritage Team - STScI/AURA)

Az Arp 274 (más néven NGC 5679) egy három közeli galaxisból álló rendszer. A galaxisok a képen részben átfedőnek látszanak, bár tőlünk mért távolságukban lehetnek kisebb különbségek. A két nagyobb galaxis spirális alakja szinte torzítatlannak tűnik. A kisebb, a kép bal oldalán látható galaxisban heves csillagkeletkezés jelei figyelhetők meg. A csillagkeletkezésre a fényes, kékes színű csomók utalnak, amelyek nagy számban láthatók a jobb oldalon levő spirálgalaxis karjaiban is.

A galaxishármas a Szűz (Virgo) csillagkép irányában látszik, tőlünk mért távolsága kb. 400 millió fényév. A felvételhez a Hubble-űrtávcső WFPC-2 (Wide Field Planetary Camera-2) műszerét használták. A kék, látható, infravörös, valamint a hidrogéntől származó Hα emissziós színképvonalat átengedő szűrőkkel készített felvételek kombinálásával állt elő az itt bemutatott „hamis színezésű” kép. Az eljárással ugyanakkor igyekeztek visszaadni a galaxist alkotó különböző csillagpopulációkra jellemző színeket. Sárgásak az idősebb csillagok (inkább a galaxisok közepén láthatók), kékek a fiatalabbak, amelyek a spirálkarokat is kirajzolják. Ugyanott a rózsaszínes foltok a csillagközi anyag felhői. A sötét foltokat a csillagközi por fényelnyelő hatása okozza. Jobbra fent a feltűnően fényes pontok két, az előtérben, a mi Tejútrendszerünkben található csillagot jeleznek.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024