Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Bolygónk az űrből (8) – A tengerfelszín hőmérséklete
(Rovat: A hét képe, Időjárás és előrejelzése - 2009.03.01 09:00.)

A tenger hőmérséklete nagy hatással van az időjárás és a klíma alakulására.

Az egyik legjobb példa erre a 3-7 évente kialakuló hőmérsékleti anomália. Ilyenkor a Csendes-óceánon, az Egyenlítő menti széles sávban 2-3 Celsius-fokkal megnövekszik a hőmérséklet. Ez az úgynevezett El Niño jelenségre utal, amelynek hatására bolygószerte megváltozik például a csapadékhullás. Az Egyesült Államok déli részén heves esőzések fordulnak elő, míg Ausztráliában, Indonéziában és Dél-Ázsiában szárazság alakul ki. Kisebb skálán az óceánfelszín hőmérséklete meghatározza a trópusi ciklonok (hurrikánok, tájfunok) kifejlődését. Ezek hatalmas energiájukat végső soron a meleg tengerfelszíntől nyerik.





A tengerek és óceánok felszínének átlagos hőmérséklete globális műholdas térképeken, az elmúlt év négy hónapjából (2008. január, április, július és október; képek: NASA)

Az itt példaképp bemutatott térképeket a NASA Aqua távérzékelő mesterséges holdjának MODIS műszerével szerzett adatokból készítették. A műhold valójában a vízfelszín felső milliméterének hőmérsékletét határozza meg. A leghidegebb (kb. 2°C-os) vizeket sötétkék, a legmelegebbeket (45°C) sárgás-rózsaszín jelöli. A kontinensek területe, illetve a befagyott sarkvidéki tengerek szürke színűek, mivel innen nem származik mérési adat.

A legfeltűnőbb globális mintázat itt is az egyenlítői, illetve a magasabb földrajzi szélességeknél levő vízfelületek hőmérséklet-különbsége. Egyes jelentős hideg és meleg tengeráramlások hatása még a havi átlagolással képzett térképeken is felismerhető. A Golf-áramlat például az Egyesült Államok keleti partvidéke mellett, az Atlanti-óceán északi részét keresztezve jut el Európa közelébe.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024