Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Ez a Nap vagy a Hold?
(Rovat: A hét képe, Amerika és az űrcsillagászat - 2006.06.10 09:49.)

Van olyan elektromágneses hullámhossz, amelyen megfigyelve a Hold sokkal fényesebb a Napnál.

Két furcsán dülöngélő ember találkozik a falu főutcáján.
– Ez a Nap vagy a Hold? – kérdezi az egyik a másiktól.
– Nem tudom – hangzik a válasz –, nem vagyok idevalósi...

Vitatható képzettársítással, de ez a szakállas vicc jutott eszembe, amikor az alábbi képet és a hozzá tartozó magyarázatot olvastam a nap csillagászati képeinek gyűjteményében (ld. a lenti linket). Ha valamilyen okból a nagyenergiájú gamma-sugarak tartományában érzékeny „szemekkel” rendelkeznénk, akkor a Holdat sokkal fényesebbnek látnánk, mint a Napot. Éppen egy ilyen szem volt a Compton gamma-csillagászati mesterséges hold, amely 1991-től 2000-ig volt szolgálatban.


A hamis színekkel kódolt intenzitási kép nyolc, az EGRET műszerrel 1991 és 1994 között készült expozíció összegzésével állt elő. A látómező hatalmas, az égbolt közel 40°-os darabját mutatja. A felbontása persze nem olyan jó, hogy a Hold korongját vagy bármilyen részletet fel lehessen ismerni rajta. De a gamma-holdfény kitűnően látszik. A nagyenergiájú gamma-sugárzás kiváltó oka a kozmikus sugárzás: a Hold légkör által nem védett felszínébe csapódó részecskék keltik a gamma-fotonokat. (Kép: D. Thompson (NASA/GSFC) et al., EGRET, Compton Observatory, NASA)

A következő nagy gamma-csillagászati űrobszervatórium, a GLAST (Gamma-ray Large Area Space Telescope) amerikai vezetéssel, francia, német, japán, olasz és svéd közreműködéssel készül, s a tervek szerint jövő augusztusban startol.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024