Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Mr. Smith, Ivan Ivanovics, avagy a ruha-műhold
(Rovat: A hét képe, Kis űreszközök nagy szerepe - 2006.02.21 08:00.)

Nemrégiben hírt adtunk a SuitSat műhold indításának terveiről. Most a siker képeivel jelentkezünk.

Ahogy arról korábban hírt adtunk, a Nemzetközi Űrállomás űrhajósainak új feladatot talált a NASA: egy lejárt üzemidejű orosz Orlan szkafanderből műholdat kellett készíteniük és pályára kellett állítaniuk ezt az újdonsült űreszközt. Február 3-án a terveknek megfelelően ez meg is történt. Az ISS külső karbantartására induló legénység magával vitte a különböző műszerekkel és akkumulátorokkal teletömött Orlant és egy lökéssel pályára állította. Az utoljára Michael Foale által 2004 februárjában használt űrruhát az űrállomás hátsó kijáratán, a Pirsz modulon keresztül vitte ki az űrbe McArthur és Tokarjev. Aztán az űrséta 18. percében az ISS keringési irányával ellentétes irányba, egy erőteljes lökéssel útjára indították az Orlant (innentől kezdve a nemhivatalos Mr. Smith és az Ivan Ivanovics „hívójel” is megilleti a világ legkülönlegesebb műholdját.) A „startról” készült néhány lenyűgöző fotó. Ezeket szeretnénk most megosztani önökkel.




A SuitSat működését egyébként nem tervezték hosszú életűnek. A beépített akkumulátorok mindössze 2-4 napig terveztettek áramszolgáltatásra a 145,99 MHz frekvencián sugárzó rádiójeladó, mint „főműszer” és a belső hőmérsékletet valamint az akkuk állapotát figyelő további műszerek számára. A start után a pályára bocsátást végző űrhajósok még odakinn voltak összesen 5 óra 43 perces űrsétájuk során, amikor a második keringés, illetőleg harmadik repült óra végén a jel eltűnt. A NASA kiadta a közleményt, miszerint a SuitSat valószínűleg az akkumulátorok elfagyása miatt befejezte adását.

Másnap azonban egy szintúgy amerikai rádióamatőr társaság bejelentette, hogy a közlemény ellenére ők fogják a SuitSat nagyon gyenge jeleit. A jelek egyébként már a start után gyengébbeknek bizonyultak, mint az előjelzések. Így tehát az (iskolás gyerekek korábban rögzített hangját magnóról sugárzó) űreszköz félsikert könyvelhet el: a misszióját teljesítette, de a „teljesítménye” a vártnál gyengébbre sikeredett. Az akkuk kimerültével aztán nincs további feladata a szkafander-szondának. Néhány hét múlva belép a légkörbe, hogy ott elégjen. (fotó: NASA)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024