Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Egy kozmikus behemót szomszédsága
(Rovat: A hét képe, Űrcsillagászat Európában - 2005.11.04 08:04.)

Feltérképezték egy nagytömegű fekete lyuk közvetlen környezetét.

Ma már szinte bizonyossá vált, hogy a nagyobb galaxisok közepén hatalmas fekete lyuk található. Egyes csillagvárosok centruma azonban különleges aktivitást mutat, központi részük túlragyoghatja akár a galaxis összes csillagát is. Ezeket az akív galaxisokat az teszi különlegessé, hogy a központban rejlő fekete lyukra gáz- és poranyag hullik be.

A bespirálozó anyag egy vékony diszkbe tömörül a fekete lyuk körül, ún. akkréciós korongot képezve. Az Európai Déli Obszervatórium (ESO) Yepun nevű, nyolc méter átmérőjű távcsövének segítségével minden korábbit felülmúló részletességgel sikerült feltérképezni és struktúrákat megfigyelni egy aktív galaxis magjának a közvetlen környezetében.

Az NGC 1097 jelű galaxis a Fornax csillagkép irányában található, tőlünk mintegy 45 millió fényévnyi távolságban. Mintegy 25-ször halványabb a szabad szemmel még éppen látható objektumoknál. A csillagváros szimmetriasíkja látóriárnyunkra merőlegesen helyezkedik el, így felülről látunk rá küllős spirálkarjaira.


Az ESO óriástávcsövei 2004 decemberében már lencsevégre kapták a látványos galaxist (ld. fent), ám ezúttal a csillagváros központját vették alaposabban szemügyre. A felvétel a közeli-infravörös tartományban készült, a NACO elnevezésű műszernek köszönhetően adaptív optikával. A modern csillagászat nagyágyújának számító műszer segítségével 0,15 ívmásodperces felbontást sikerült elérni – ez azt jelenti, hogy a képen 30 fényévnyi részleteket meg lehet már különböztetni. (Ez kevesebb, mint nyolcszorosa a Nap és a hozzánk legközelebbi csillag, a Proxima Centauri távolságának.)


Az NGC 1097 magja meglehetősen csendes, csak kismértékű aktivitást mutat, mivel kevés anyag hullik be a fekete lyukra. A galaxis szerkezetét egy a központi részből kiinduló küllő határozza meg, amelyet egy heves csillagkeletkezés színhelyéül szolgáló gyűrű vesz körül. Erre merőlegesen, a gyűrűn belül egy újabb küllő rajzolódik ki a galaxis magjának környezetében. Az újonnan készített felvételen csaknem 300 új csillagkeletkezési régió tűnik elő a galaxismag körüli gyűrűben.


A mag közvetlen környezetét a központi rész erős fénye homályosítja el. Egy különleges technikával azonban sikerült kivonni a képekből ezt a diffúz fényt, így kirajzolódott a fekete lyuk környezetének komplex struktúrája. A fényes mag körül hatalmas filamentumokba rendeződik az anyag, amelyen vékony szálai egészen a központi fényes részekig is benyúlnak. A felvételen látható szerkezethez hasonlót jósolnak az elméleti modellek is, a finom anyagszálak a feket lyukra behulló gáz- és poranyagot jelzik. A galaxismag központi részének 300 fényéves környezetében található anyageloszlás megerősíti azokat az elképzeléseket, amelyek szerint nagytömegű fekete lyuk található a csillagváros középpontjában.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024