Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Új GPS műhold indult
(Rovat: A GPS rendszer, Navigáció és térképészet - 2009.03.24 16:18.)

Több mint egy év után ismét bővül az amerikai navigációs műholdrendszer: elindult a GPS Block 2R-20 jelű hold.

A startra a floridai Cape Canaveralről, a megszokott Delta-2 rakétával került sor, március 24-én, magyar idő szerint 9:34-kor. A műholdrendeszer működőképességének fenntartásához időről időre új űreszközöket kell pályára állítani, hogy az előregedő régebbi műholdakat pótolni lehessen. Másrészt a rendszer modernizálását is csak úgy lehet megoldani, ha fokozatosan az egyre többet „tudó” eszközökkel váltják fel a régieket.

A GPS Block 2R-20 jelzésű műhold a modernizált (M jelű) 2R sorozat nyolc holdjából a hetedik. Az utolsó 2R-M indítását augusztusra tervezik. (Az előző, 2R-19-es műhold tavaly márciusban startolt.) A legújabb GPS műhold a 2A sorozat 27. holdját váltja fel, a B pályasík 2. pozíciójában. Ez még 1996 szeptemberében indult. Túlélve tervezett élettartamát, még mindig működőképes, ezért ezentúl tartaléknak használják majd. A 2R-M sorozat holdjai már új katonai kódolást alkalmaznak és új polgári felhasználású frekvenciát is használnak, hogy még pontosabb helymeghatározást tegyenek lehetővé, illetve jeleik jobban ellenálljanak a zavarásnak. A Locheed Martin által épített huszadik GPS műhold különlegessége, hogy egy kísérleti műszercsomagot is visz magával. Ezzel a polgári repülés számára majdan sugárzandó jeleket szeretnék demonstrálni, mielőtt a Nemzetközi Távközlési Uniótól (ITU) erre kapott engedély augusztusban le nem jár.


Eddig 20 év alatt 46 GPS műholdat indítottak Delta-2 rakétával, de ez a mostani az utolsó előtti. Az újabb, 2F jelű műholdgeneráció tagjainak nagyobb a tömege, ezért nagyobb teljesítményű Atlas-5 vagy Delta-4 rakétákat igényelnek majd.

A kb. 20 ezer km magasságban, hat különböző pályasíkra elosztva keringő GPS holdak navigációs rádiójeleket bocsátanak ki. Az ezek vételére és feldolgozására alkalmas földi vevőberendezések pontos hely-, sebesség- és időmeghatározásra képesek. Bár a rendszert eredetileg katonai célokra fejlesztették ki, ma már szinte mindennapi életünk részévé vált: világszerte civil felhasználók tömegei alkalmazzák.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024