Sikeres csatlakozásunk előkészítése érdekében rendeztek konferenciát június 26-án Budapesten.
Az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont és az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont kezdeményezésére gyűltek össze a résztvevők június 26-án (csütörtökön) a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME), hogy megosszák gondolataikat az Európai Űrügynökséghez (European Space Agency, ESA) való csatlakozásunkról.
Az ESA a világűr felderítésével, felhasználásával foglalkozó európai kormányközi szervezet. 1975-ös alapítása óta már 20 ország csatlakozott hozzá. Magyarország 2003 óta az ESA ún. európai együttműködő állama, vagyis a PECS (Plan for European Cooperating States, terv az európai együttműködő államoknak) révén vesz részt az ESA programjaiban, többek között olyan nagyszabású projektekben, mint az idén nagy érdeklődést kiváltó Rosetta misszió.
A találkozó célja az volt, hogy a csatlakozás előkészítésében érdekelt ipari résztvevőknek, tudományos kutatóknak és műszaki szakembereknek lehetősége legyen az egyeztetésre, az aktuális kérdések megvitatására. A rendezvényt Lévai Péter, az MTA Wigner FK főigazgatója és Wesztergom Viktor, az MTA CSFK Geodéziai és Geofizikai Intézet vezetője nyitotta meg, majd az NFM Űrkutatási és Nemzetközi Osztályának munkatársa, Horvai Ferenc számolt be az ESA -satlakozás aktuális kérdéseiről. A tudományos kutatás képviseletében Szalai Sándor, az MTA Wigner FK és Kiss Csaba, az MTA CSFK munkatársa, valamint Ferencz Csaba, az ELTE professzora beszélt a kutatás által belátható lehetőségekről. A helyszínt biztosító BME-t Kovács Kálmán képviselte, aki bemutatta az egyetemen zajló alkalmazásorientált űrkutatásokat.
Az ipari szektor egyrészt Beke Sándor, az Aluinvent munkatársa révén jelent meg, aki a magyar ipar szerepvállalását mutatta be az ESA új anyagigényeihez, majd Solymosi János, a legnagyobb magyar űripari cég, a Bonn-Hungary Kft. igazgatója a hazai űripar lehetőségeiről számolt be. Az alapkutatás támogatásának csatlakozás utáni lehetőségeiről is esett szó, Balázs László felszólalásában, majd a Magyar Űripari Klaszter, a HUNSPACE stratégiája került bemutatásra Bárczy Tamás által.
A találkozó Szegő Károly, az MTA Wigner FK munkatársa Horizon 2020 és az ESA-csatlakozás című előadásával, valamint a további teendők összefoglalásával zárult. A szervezők külön felhívták a résztvevő vállaltok figyelmét, hogy az ESA weboldalt nyitott az európai kisvállalatok adatbázisának létrehozására, és javasolták az érintett cégek regisztrálását. (Forrás: MTA Wigner FK közlemény)
Kapcsolódó cikkek:
Még egy lépés az ESA-csatlakozásunk felé
ESA-csatlakozási tárgyalásaink első fordulója