A BEXUS-12 ballon felbocsátására – fedélzetén a magyar CoCoRAD kísérlettel – várhatóan a napokban kerül sor az észak-svédországi Esrange Űrközpontból, Kiruna közeléből.
A Magyar Tudományos Akadémia KFKI Atomenergia Kutatóintézetben (AEKI) fejlesztett TriTel űrdozimétert, valamint Pille dózismérő burákat tartalmazó összeállítást a Goldschmidt Gergely, Váradi Zsolt és Zábori Balázs összetételű csapat (valamennyien a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hallgatói) a hétvége során sikeresen összeszerelte.
A ballon gondolájába történő beszerelés is megtörtént (ld. fekete műszerdoboz), valamint sor került a kommunikációs és az interferencia-tesztekre is. A kinti szakértők kiemelték, hogy a műszer bekapcsolása olyan gyors és egyszerű művelet, hogy ez a BEXUS történetében rekordnak számít.
A sikeres földi tesztek után most már következhet a felbocsátás. A BEXUS-12 ballon indítására akár már szeptember 27-én, kedden sor kerülhet; ez természetesen még nagyban függ az időjárási viszonyoktól.
A BEXUS CoCoRAD kísérlet a 4000103810/11/NL/KML számú PECS szerződés keretében valósul meg.
Hirn Attila Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
MTA KFKI AEKI, Űrdozimetriai Kutatócsoport
Magyar fiatalok az ESA ballonprogramjában
Elindult a magyar CoCoRAD diákcsapat honlapja
Magyar fiatalok a német rakétabázison, avagy BEXUS program, második felvonás
Újabb mérföldkő a magyar BEXUS kísérletben
Magyarországra látogattak az ESA szakértők a BEXUS program keretében
Az ESA pályázatai egyetemistáknak
A CoCoRAD csapat honlapja