Ahogyan már arról korábban beszámolhattunk az Űrvilág olvasóinak, a CoCoRAD diákcsapat Magyarországról elsőként vehet részt az Európai Űrügynökség (ESA) BEXUS sztratoszférikus ballonkísérletében.
A BEXUS (Balloon Experiments for University Students) sorozat 12. és 13. ballonja 2011 októberében indulhat majd a Svédország északi részén található ESRANGE bázisról. A programban való részvételre sok egyetemista csapat pályázott Európa számos országából. A kiválasztottak között találunk olaszokat, németeket, svédeket, angolokat, svájciakat és a legnagyobb örömünkre magyarokat.
Február elején került megrendezésre a Student Training Week, amit a németországi Oberpfaffenhofenben tartottak, a DLR MORABA rakétabázison. Az egy hetes intenzív kurzus legfőbb célja az volt, hogy a programba felvételt nyert diákok jobban megismerkedjenek egy űrprojekt szervezésének, tervezésének és kivitelezésének módjaival, valamint részletesebb információkat kapjunk konkrétan a rakéta- és ballonkísérleteket illetően. Az egy hét során különleges lehetőségünk nyílt, hogy megismerkedjünk jobban a többi diákcsapattal is, tapasztalatokat cseréljünk, és kicsit szórakozzunk közösen.
A program keretében tartották meg a tervezett kísérletünk PDR (Preliminary Design Review) felülvizsgálatát, amelynek keretében a Zábori Balázs, Király Richárd és Váradi Zsolt összetételű csapat előadásában bemutatta a CoCoRAD kísérletet. Ezt egy egy órás diszkusszió követte. A szakértői csoport által feltett kérdéseket sikerült megválaszolni, valamint minden lényeges, eddig még nyitott problémát megoldani ahhoz, hogy a következő fázisba léphessünk.
Az egy hét során minden nap előadásokat hallgattunk meg, amelyek komoly szakmai segítséget nyújtanak a CoCoRAD kísérlet kivitelezéséhez. A programhoz elengedhetetlenül fontos biztonságvédelmi oktatást kaptunk a rakéta- és ballonkísérletekkel kapcsolatban, valamint az ősszel esedékes felbocsátás pontos menetének szabályairól az ESRANGE svédországi bázison. Részt vettünk gyakorlati foglalkozásokon is, felépítettük a kísérletünk mechanikai modelljét és elhelyeztük egy mintagondolában.
Elvittek minket ismeretterjesztő túrára a Nemzetközi Űrállomás Columbus moduljának vezérlőközpontjába, valamint a robotikai és atmoszférikus fizikai kutatóközpontjukba. Itt részletes bemutatókat hallgattunk meg a jelenlegi kutatási tevékenységeikről és a jövőbeni terveikről. Láthattuk, amint a vezérlőből éppen beszélgetést folytatnak az űrállomáson dolgozó európai asztronautával és találkozhattunk a fejlett német robottechnológiát képviselő emberszerű robottal. Összességében tehát ismét egy rendkívüli élménnyel lehettünk gazdagabbak, nem csupán a tudományos ismeretek szempontjából, hanem az egyéb programoknak és a közösségnek köszönhetően is. Az utolsó estén egy rendhagyó vacsorát rendeztek számunkra a München közelében található repüléstörténeti múzeumban, ahol örömüket fejezték ki a szervezők, hogy a tehetséges európai fiatalság időt és energiát nem kímélve igyekszik kibontakozni. Megígérték, hogy a jövőben is minden tőlük telhetőt el fognak követni, hogy ebben segítsenek bennünket.
Mindezek fényében a munka folytatásában elkezdjük a végleges tervek elkészítését, amelyekkel a következő felülvizsgálatig el kell készülnünk. Ez lesz a CDR (Critical Design Review), amelyre májusban kerül majd sor Hollandiában, az Európai Űrkutatási és Technológiai Központban (ESTEC).
Zábori Balázs Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
CoCoRAD csapatvezető
Repítsd a kísérleted a világűr határára
Magyar fiatalok az ESA ballonprogramjában
Elindult a magyar CoCoRAD diákcsapat honlapja
A CoCoRAD csapat honlapja