Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Ugrott és épségben visszatért
(Rovat: Űrturisták és magánűrhajók - 2015.11.29 08:15.)

Sikeresen próbálták ki a Blue Origin rakétáját és szuborbitális űrkabinját, amelyek 100,5 km magasságig jutottak.

November 24-én az Amazon-tulajdonos Jeff Bezos alapította Blue Origin cég bejelentette, hogy a szuborbitális repülésre kifejlesztett New Shepard járművük második tesztrepülése sikerrel járt. (A név Alan Shepardre, az első amerikai űrhajósra utal.) Nyugat-Texasból november 23-án, magyar idő szerint 18:21-kor indulva a folyékony hidrogénnel és folyékony oxigénnel működő BE-3 (Blue Engine-3) rakéta elérte a világűr „peremét”, valamivel 100 km-es felszín feletti magasságig emelkedve. Maximális sebessége a hangsebesség 3,72-szorosa volt (Mach 3,72). Ezután az utasokat természetesen még nem szállító kapszula levált és ejtőernyő segítségével landolt, miközben a jármű többi részének rakétás fékezéssel sikerült épségben, függőleges helyzetben, irányítottan leszállnia az előre kijelölt helyre. Áprilisban, az első teszt alkalmával 93 km-es magasság fölé jutottak, de akkor egy hidraulikus hiba megakadályozta a sima landolást.

A New Shepard sikeres repülése. (Videó: Blue Origin)

A mostani próbarepülés fényesen igazolta a rendszer működőképességét. A New Shepard minden modulja újra felhasználható. Egyelőre nem közölték, pontosan mikor repülnének újra, a következő tesztre, de ez akár néhány héten belül bekövetkezhet, ha a mostani kísérlet utáni vizsgálatok mindent rendben találnak. A mostani tesztről sem lehetett előre tudni, csak 18 órával a felszállás előtt. A Blue Origin láthatóan óvatos a kommunikációval.

Az emberekkel való felszállásig még számos kísérleti repülésre lehet számítani, hogy bebizonyosodjon: a rendszer megbízhatóan működik, s akár különleges körülmények között is jól vizsgázik. A tervek szerint akár már 2016 közepén elkezdődhetnek a kereskedelmi megbízásból történő repülések, de egyelőre emberek nélkül, kísérleti berendezésekkel a fedélzeten. Az emberes űrturista-repülések megkezdésééig óvatosan néhány évet mondanak, de minden a tesztek sikerén múlik. A fő szempont a biztonság.

A cég a New Shepard mellett egy „igazi”, vagyis a Föld körüli pályára állásra is képes hordozóeszköz kifejlesztésén is elkezdett dolgozni. Annak a rakétának az első fokozata egy óceánon úszó platformon fog leszállni, hogy újra felhasználható legyen. Hasonló kísérleteket végez a SpaceX a Falcon-9 rakétájának első fokozatával – mindeddig csak részsikereket elérve.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024