Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A NASA és a Bigelow Aerospace
(Rovat: űrturisták és magánűrhajók, Az űrállomás és az USA - 2011.02.07 07:15.)

A NASA igazgatóhelyettese, Lori Garver meglátogatta a felfújható űrbeli lakóegységeket készítő Bigelow Aerospace Las Vegasban működő gyártóüzemét.

A NASA és a 10 éve alapított űripari magáncég tárgyalásokat folytat a fejlesztés alatt álló modulok gyártásáról, és a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) való eljuttatásáról. A 2011. február 4-i látogatás és tárgyalás során Robert Bigelow, a társaság elnöke mutatta be a NASA vezetőjének azokat a már elkészült modulokat, amelyekkel egyébként az eredeti elképzelések szerint űrturisták űrbeli kirándulásait, „nyaralásait” szerették volna megvalósítani a jövőben. A NASA és a Bigelow Aerospace egy lehetséges együttműködés kereteit igyekszik kialakítani a múlt év végén elfogadott, az űrkutatási tevékenységbe magáncégek bevonását is lehetővé tevő új NASA elképzeléseknek megfelelően.


Lori Garver és Robert Bigelow a cég bemutató csarnokában.

A NASA céljai között szerepel többek között az új, innovatív technológiák kifejlesztése és alkalmazása a közeljövő űrkutatásában ugyanúgy, mint a Hold és a Mars emberes kutatásában. A felfújható modulok alkalmazása egyrészt nagyobb lakó- és munkavégző terek kialakítását teszi lehetővé a hosszú távú űrutazások esetén is. Másrészt a felbocsátás során kisebb a helyigényük, ami lényegesen csökkentheti az űrbe juttatás költségeit, ezen kívül pedig hosszú távon is biztonságosan üzemeltethetők.


Lori Garver előadást tart a Bigelow Aerospace-nél tett látogatása során.

Robert Bigelow szerint a Holdra látogató űrturistákra vonatkozó elképzelés is meg fog valósulni a nem túl távoli jövőben, miután politikusok és gazdagabb emberek is ezt szeretnék, és sokan gondolkodnak így erről a kérdésről. A Hold felszínén működő szálloda működtetése sem egy erőltetett elképzelés, Bigelow számára legalábbis nem az. Habár amikor egy évtizeddel ezelőtt elindította saját űrprogramját, abból a feltételezésből indult ki, hogy ezzel a lépéssel a Földön működő szállodaláncának sikerességét is javíthatja. Egyébként meggyőződése, hogy az űrturizmus segíthet abban, hogy az űr meghódítása magáncégeknek is sikerülhessen. Ugyanakkor soha nem állt szándékában az, hogy ő maga űrszállodát üzemeltessen.


A modulok bemutató példányai, az előtérben Robert Bigelow és Lori Garver.

A jelenlegi elképzelések szerint a megépített modulokat lízingbe adná a Bigelow, és a felhasználó kiléte és céljai dönthetnek arról, hogy a modul végül milyen űrtevékenység eszköze lesz. A felhasználó lehet akár egy utazási iroda is, aki űrturistákat juttat Föld körüli pályára, és lízingelt különálló szállodaegységként működik a modul. Vagy az is lehetséges, hogy űrállomást állítanak össze a különböző típusú modulokból. Az egységek kialakítása olyan, hogy kapcsolhatók a jelenleg is működő ISS-hez, de alapjai lehetnek a Holdon vagy a Marson kialakítandó permanens, emberekkel működtetett kutatóbázisoknak is.


A felfújható modul belseje, ahol jól láthatók az eddig megszokottól eltérő méretarányok, a tágas belső kialakítás. A modulban a munkahelyek az egység központi részén találhatók. (Képek: Bigelow Aerospace)

Jelen pillanatban a lízing költségei meglehetősen magasak, pl. a Sundancer elnevezésű egység évi lízingdíja az ajánlatok szerint néhány száz millió dollár. Ugyanakkor összehasonlítva a Nemzetközi Űrállomás amerikai részről 100 milliárd dolláros nagyságrendű üzemeltetési költségével, már nem is tűnik olyan soknak. A cég vezetője bízik abban, hogy első ügyfele az amerikai űrhivatal, a NASA lesz.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024