Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Az első Sárkány
(Rovat: űrturisták és magánűrhajók, SpaceX , Az űrállomás és az USA - 2010.12.08 16:45.)

Az amerikai SpaceX vállalat Falcon-9 rakétája ma pályára állította a Dragon (magyarul: Sárkány) űrhajó első példányát.

Űrtörténelmi esemény színhelye volt a floridai Cape Canaveral 40. számú startállása ma, december 8-án, magyar idő szerint 16:43-kor. Ekkor kezdődött ugyanis a Falcon-9 rakéta második repülése. A hasznos teher a Space Exploration Technologies (SpaceX) magáncég készülő Dragon űrhajójának tesztpéldánya volt.


Start előtt. (Kép: NASA KSC)

A Dragon-1 űrhajó alacsony (kb. 300 km-es) Föld körüli pályára áll, ahonnan – miután elválik a hordozórakéta második fokozatától – mindössze két-három teljes keringés után tér vissza. A repülés célja a kommunikációs, navigációs és manőverező rendszerek működőképességének igazolása, tesztelése. A visszatérő kapszula ejtőernyős fékezés után a Csendes-óceán vizébe csobban. A kijelölt célterület Mexikó nyugati partjaitól kb. 800 km-re nyugatra található. A tervezett teljes repülési idő mintegy 3,5 óra.


A Dragon-1, a rakétára szerelés előtt. (Kép: SpaceX)

Elon Musk, a SpaceX alapító tulajdonosa kifejtette, hogy ha a Dragonnal ez a kísérlet – vagy valamelyik következő – sikerül, új időszámítás kezdődik az űrutazások történetében. Az amerikai űrrepülőgép három évtizeddel ezelőtti bemutatkozása óta ez lesz az első eset, hogy emberek szállítására alkalmas új amerikai űrjárművet próbálnak ki. Ráadásul a Dragon a magánszektor fejlesztése, még ha a NASA révén költségvetési pénzeket is felhasználnak majd hozzá. Eddig mintegy 600 millió dollárba került a Dragon és a felbocsátására alkalmas Falcon-9 rakéta megvalósítása, a SpaceX 2002-es alapítása óta. Az amerikai űrhivatal a közeljövőben Dragon űrhajókat is fel szeretne használni a Nemzetközi Űrállomás ellátására, a remények szerint később űrhajósok utaztatására is. A teherváltozatból 2016-ig legalább 12 példány repülhet majd.


A Dragon űrhajó belseje, illetve méreteinek összehasonlítása más korábbi és jelenleg is szolgálatban levő űrjárművekéivel. (Kép: Karl Tate / Space.com)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024