Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Csak pár percre az első magán űrrepüléstől?
(Rovat: Űrturisták és magánűrhajók, Új eszközök és anyagok , Szárnyaló képzelet - 2004.06.21 13:44.)

Amennyiben minden a tervek szerint halad, akkor ma, június 21-én, közép-európai idő szerint 15:35-kor asztronautika-történeti pillanatra kerülhet sor. Ekkor kéne ugyanis felszállnia az első olyan embert szállító űrjárműnek, mely magánvállalkozásban épülve próbál eljutni a világűr "határáig".

A tervek szerint ma 15:35-kor a Mojave-sivatagból felemelkedik a White Knight (Fehér Lovag) nevű, futurisztikus, kompozit-anyagokból épített sugárhajtóműves repülőgép, mely hasa alatt a SpaceShipOne (Egyes Számú Űrhajó) nevű, parányi szárnyas űrjárművet szállítja. A Space Ship One pilótafülkéjében Mike Melvill berepülőpilóta foglal helyet.

A White Knight – SpaceShipOne együttes mintegy egy óra alatt 15 km-es magasságba emelkedik, ahol azután leválasztják a SpaceShipOne-t, mely rakétahajtóművét bekapcsolva szinte függőlegesen emelkedni kezd.

A hajtóműnek 80 másodpercig kell működni ahhoz, hogy a jármű elérje a 3Mach sebességet. Ekkor a hajtómű leáll, de a jármű a lendülettől tovább emelkedik, és – ha minden jól megy – 100 km-es magasságba emelkedik. A felső holtpont körüli “átnyomás” mintegy 3 percig tart, mialatt a pilóta súlytalanságban fog repülni. Ezt követően a pilóta egy mintegy 15-20 perces vitorlázó-repüléssel száll le a sivatagban.

Amennyiben minden a fenti tervek szerint történik, akkor a 62 éves Melvill lesz az első ember a Föld nevű bolygón, aki magántőkéből – azaz nyílt, vagy bújtatott kormányzati támogatás(ok) nélkül – épült űrjárművel a világűr határáig jut. Az amerikai terminológia szerint ráadásul űrhajós is lesz (hisz eléri a 100 km-es magasságot).

Végül de nem utolsó sorban, a repülő és űreszközöket megvalósító Scaled Composites nevű amerikai cég, közel kerül ahhoz, hogy elnyerje az “X Prize” nevű díjat, vagyis, hogy megalkosson egy olyan MAGÁN TŐKÉBŐL MEGVALÓSULT űreszközt, mely három utassal eléri a 100 km-es magasságot, azokat épségben visszahozza, majd ezt, két héten belül, ugyanazzal az eszközzel megismétli.


Photo Credit: Scale Composits

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024