Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Tíz érdekesség a Marsról – V.
(Rovat: Űrszondák a Marsnál, ExoMars - 2019.08.01 10:15.)

Az ESA 10 infografikán mutatja be a legizgalmasabb, aktuális érdekességeket a vörös bolygóról. Sorozatunkban páronként mutatjuk be a képeket.

9. Azonnal elérhető képek


(Kép: ESA – S. Poletti)

A Mars Expressre a tudományos műszerek mellé egy webkamera is felkerült, a VMC (Visual Monitoring Camera). Eredetileg az lett volna a feladata, hogy kövesse és közvetítse a Beagle–2 leválását az űrszondáról, később azonban önálló tudományos műszerré fejlesztették tovább, amely egyszerre ad képet az egész bolygóról és légköri jelenségeiről. [A Mars Expressen kívül erre csak az indiai Mangalyaan szondán (MOM, Mars Orbiter Mission) működő Mars Colour Camera képes, a Mars körül keringő többi űrszonda kamerái csak a bolygó felszíne kis területének egyidejű leképezésére alkalmasak.] Mostanáig a VMC több mint 35 000 képet továbbított a Földre, amelyeket a kamera automatikusan közzétesz a Twitteren, illetve egy Flickr-csatornán is megjelennek. A képek a Twitteren elkészítésük után 75 percen belül megjelennek.

Emellett a NASA Mars Odyssey szondájának felvételei alapján is közzétesznek a Mars egészét ábrázoló képeket, de azokat a szonda több felvételéből állítják össze.

10. Holdak


(Kép: ESA – S. Poletti)

Végül, de nem utolsósorban arról se feledkezzünk meg, hogy a Mars körül két apró holdacska is kering, a Phobos és a Deimos. Eredetüket két elmélet egyike magyarázhatja, az eddigi megfigyelések alapján azonban egyelőre egyiket sem sikerült bebizonyítani. Az egyik elképzelés szerint eredetileg kisbolygók lehettek, amelyeket a Mars befogott, míg a másik feltételezés értelmében egykor hatalmas becsapódás érhette a Marsot, és annak során dobódtak ki az apró égitestek.

A Japán Űrügynökség (JAXA, Japan Aerospace Exploration Agency) a jövőben űrszondát szándékozik küldeni a két holdhoz, és az egyik anyagából mintát is vennének, amit a Földre hoznának. Az ESA is tervezi, hogy bekapcsolódik az egyelőre MMX (Martian Moons Exploration) néven emlegetett küldetésbe. Ha sikerülne tisztázni a Mars két holdjának eredetét, akkor talán egy lépéssel közelebb jutnánk az egész Naprendszer keletkezésének és fejlődésének felderítéséhez.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024