Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Tíz érdekesség a Marsról – II.
(Rovat: űrszondák a Marsnál, ExoMars - 2019.07.02 07:15.)

Az ESA 10 infografikán mutatja be a legizgalmasabb, aktuális érdekességeket a vörös bolygóról. Sorozatunkban páronként mutatjuk be a képeket.

3. Időjárás-jelentés


(Kép: ESA – S. Poletti)

A Mars körül keringő orbiterek és a bolygó felszínén dolgozó eszközök folyamatosan tudósítanak a marsi időjárásról. A keringési pályáról elsősorban a globális változásokat, az esetleg megjelenő felhőket és a légkörben lebegő port, a kialakuló porviharokat lehet követni. Az ESA Mars Express szondája elsőként mutatta ki szén-dioxid felhők jelenlétét a Mars légkörében, majd a közelmúltban különös vízjég-felhőket figyelt meg, amelyek a Mars egyik nagy, kihunyt vulkánja környékén jelentek meg. A NASA Mars Global Surveyor szondája ugyancsak napi rendszerességgel követi az időjárási jelenségeket, a Curiosity pedig szintén megfigyelt már felhőket a Mars légkörében.

Eközben a felszínen jelenleg és a múltban dolgozó eszközök leszállóhelyeik környékén mérik többek közt a hőmérséklet napi menetét, a légnyomást, a szél sebességét és irányát. A NASA Insight szondája az Elysium-síkságon végzi méréseit, az eredményei itt tanulmányozhatók. Eközben a Curiosity marsjáró a Gale-kráterben dolgozik, és végzi számos egyéb feladata mellett az időjárás megfigyelését, amely mérések eredményeit itt teszik közzé.

Az ESA és a Roszkoszmosz ExoMars 2020 küldetésének fix platformja, a Kazacsok az Oxia-síkságon végez majd meteorológiai méréseket. A platform műszereinek fő kutatási feladata a légkör és a leszállóhely éghajlatának vizsgálata. Emellett vizsgálják a felszín alatti vizeket, az illékony anyagok cseréjét a felszín és a légkör között, valamint a sugárzási környezetet. Geofizikai vizsgálataikkal a bolygó belső szerkezetének jobb megismeréséhez kívánnak hozzájárulni.

4. Megszökő légkör


(Kép: ESA – S. Poletti)

Az ősi Mars légköre a mainál sokkal vastagabb volt, ennek megfelelően a bolygó melegebb és nedvesebb volt, mára viszont fagyos sivataggá változott. De vajon hová tűnt a Mars légköre? A többi kőzetbolygóhoz hasonlóan keletkezése után a Marsnak is vastag légköre volt, egyrészt annak köszönhetően, hogy a kisbolygók és üstökösök becsapódásai nagy mennyiségű illékony anyagot szállítottak a felszínére, másrészt azért, mert az erős vulkáni tevékenység következtében a hűlő magmából gázok távoztak.

A Marsnak azonban csak tizedakkora a tömege, mint a Földé (igaz, sugara is kisebb, ennek ellenére a felszíni nehézségi gyorsulás alig több mint harmada a földinek). Emellett a Marsnak nincs számottevő mágneses tere, ezért folyamatosan ki van téve a napszelet alkotó elemi részecskék bombázásának. E két tényező következtében a Mars nem volt képes megtartani egykori légkörét, sőt a folyamat jelenleg is tart, amint azt a Mars Express 15 éve folyamatosan végzett mérései bebizonyították. A folyamat részleteibe a NASA MAVEN szondájának mérései engedtek betekintést. Legújabban az ExoMars TGO szondája azt figyelte meg, hogy a globális porviharok idején erőteljesebb a vízvesztés a felszínről.

A Mars időjárási és éghajlati folyamatainak, valamint légköre elvesztésének tanulmányozása azért különösen fontos, mert a marsi (és a vénuszi) légkör fejlődése párhuzamba állítható a Föld légkörének viselkedésével, így a szomszédos bolygók tanulmányozása alapján értékes következtetéseket vonhatnak le a szakemberek a földi légkör múltjára és várható jövőjére vonatkozóan.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024