Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Két marsi kép
(Rovat: Űrszondák a Marsnál, A hét képe , Távoli világok kutatói - 2016.10.15 08:15.)

A múlt és a jövő. A Curiosity továbbindul az izgalmas és látványos területről, az MRO pedig lefényképezte, hová érkezhet az ESA következő ExoMars küldetésének marsjárója.

A bemutatott első felvételt mintegy búcsúzóul készítette a NASA Curiosity marsjárója a Murray-tanúhegyekről. Amint arról korábbi cikkünkben beszámoltunk, a Curiosity megkezdte küldetése második kiterjesztését, és a következő kétéves időszak kezdetén továbbindult az újabb célpontjai felé. A felvételt szeptember 8-án, 1454. marsi munkanapján (sol) készítette a testéből kinyúló árbóc tetején elhelyezett MastCam kamerával.


A Murray-tanúhegyek részlete a Curiosity felvételén. (Kép: NASA / JPL-Caltech / MSSS)

A Curiosity 2012 augusztusában szállt le a Gale-kráterben, hogy megvizsgálja a kráter közepén magasodó Aeolis-hegyet. A most elhagyott tanúhegyek az Aeolis hegy lábánál emelkednek néhány méter magasba.

A képen jól megfigyelhető a tanúhegyek jellegzetessége a felszín alól kibukkanó, finoman rétegezett kőzetek. A környéken látható tanúhegyek azoknak az ősi homokkő formációknak a maradványai, amelyek az Aeolis-hegy kialakulása után a szél által lerakott üledékből keletkeztek. A Curiosity 2016 első felében a „Stimson-formációnak” nevezett réteget tanulmányozta, miközben áthaladt a Murray-formáció két kőzetkibukkanása közötti Naukluft-fennsíkon. A homokkő rétegeződése arról tanúskodik, hogy a kőzet a szél hatására vándorló homokdűnékként rakódott le.

A másik felvételt a 2006 óta a Mars körül keringő Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) szonda készítette a nagy felbontású kamerájával (HiRISE). A képen látható Mawrth-völgy a Mars felszínének színekben egyik leggazdagabb és legváltozatosabb vidéke, egyben az egyik lehetséges leszállóhelye az Európai Űrügynökség (ESA) marsjárójának. Utóbbi eszköz annak az ExoMars programnak a következő, 2020-ban vagy talán 2022-ben indítandó lépését jelenti, amely program első része az e hónapban a Marshoz érkező Trace Gas Orbiter–Schiaparelli páros.


A Mawrth-völgy színes csodavilága: az ExoMars roverjének lehetséges leszállóhelye. (Kép: NASA / JPL-Caltech / Univ. of Arizona)

A Mawrth-völgy változatos színvilága a hidratált ásványoknak köszönhető: az ősi üledékek a víz hatására átalakultak. A felvételt az MRO 2016. április 30-án készítette, a terület 22,5 fok szélességen és a keleti hosszúság 341,5 fokánál helyezkedik el.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024