Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Újabb ország kapcsolódik be a Mars kutatásába
(Rovat: Űrszondák a Marsnál - 2015.05.31 07:15.)

Az Egyesült Arab Emírségek tudósai bejelentették, hogy 2020 júliusában elindítják az ország és az arab világ első Mars-szondáját.

A szonda tudományos célja a Mars légkörének vizsgálata lesz. Nem mellesleg, a szonda hét hónapos repülés után, 2021 elején állna Mars körüli pályára, ezzel köszöntve az Emírségek megalakulásának (a brit gyarmati sorból való önállósodásának, illetve az államszövetség létrejöttének) 50. évfordulóját. Ha a program sikerül, az Emírségek az USA, Oroszország, az ESA és India után ötödikként juttatja el eszközét a vörös bolygóhoz.


Fantáziarajz a közeljövő arab Mars-szondájáról. (Kép: Mohammed bin Rashid Space Center)

A szondára három tudományos műszert terveznek, amelyek a Mars légkörének szerkezetét és összetételét vizsgálják, a tervek szerint 1 terabájt adatot gyűjtve. Omran Sharaf, a projekt szakmai vezetője szerint egységes képet szeretnének kapni a Mars légköri rétegeiről és éghajlatáról. Ehhez szokatlanul magas keringési pályára állítják a szondát a Mars körül (lásd infografikánkat), mert így állandóan, a bolygó egészére kiterjedően figyelhetik a légköri jelenségeket.

Az Egyesült Arab Emírségek Mars-terveit bemutató (angol nyelvű) videó.

Az űrszonda a közvéleménytől érkezett javaslatok alapján a „Reménység” nevet kapja. Bár a hivatalos szervek nem nyilatkoztak a projekt költségvetéséről, ám az Emírségek miniszterelnöke „az arab civilizáció mérföldkövének” nevezte a projektet, amiből az sejthető, hogy a projektet megvalósító tudósoknak és mérnököknek aligha kell majd anyagi korlátokkal szembesülniük. Azt viszont egyelőre nem közölték, milyen hordozórakétával kívánják elindítani a szondát.


A tervek szerint a 2020. júliusi indítási ablakban induló szonda 600 millió km-es út megtétele után 2021 elején éri el a Marsot, ahol 55 óra keringési idejű, 22 ezer és 44 ezer km közötti keringési magasságú pályára áll. (Kép: Mohammed bin Rashid Space Center)

A szonda tömege 1,5 tonna lesz (a manőverezéshez szükséges hajtóanyaggal együtt), energiaellátásáról három napelemtábla gondoskodik. A fedélzetére színes kamera, valamint infravörös és ibolyántúli spektrométer kerül, amely műszerekkel a hőmérséklet-eloszlást mérik, a légkör mozgását, dinamikáját és szerkezetét követik, valamint a jég, a vízgőz és a por eloszlását vizsgálják. A projekten jelenleg 75 mérnök és kutató dolgozik, de ez a szám 2020-ig 150 főre emelkedik. Hangsúlyozzák, hogy a szakemberek 100%-ban az Emírségek polgárai.


A Mohammed bin Rashid Űrközpontban már elkezdődött a Mars-szonda építése. (Kép: Mohammed bin Rashid Space Center)

Mindamellett, a szonda építését koordináló Mohammed ibn Rashid Űrközpont nemzetközi partnerintézményekkel is együttműködik a projekt sikere érdekében. A boulderi Coloradói Egyetem mérnöki, űrdinamikai és tudományos segítséget nyújt az arab tudósoknak. Az Egyetem részéről ebben az együttműködésben elsősorban az a Légkör- és Űrfizikai Laboratórium vesz részt, amely az amerikai MAVEN Mars-szonda tudományos hátterét biztosította. Az Emírségeknek emellett együttműködési megállapodása van a berkeley-i Kaliforniai Egyetemmel és az Arizonai Egyetemmel.

Az Egyesült Arab Emírségek tavaly hozta létre saját űrügynökségét. Első lépésként tárgyalásokat kezdtek a jövőbeli együttműködési lehetőségekről az amerikai, az orosz és a francia űrügynökségekkel, valamint bejelentették, hogy az ország 2016-tól az ENSZ Világűrbizottság tagjává szeretne válni (utóbbi kérést a COPUOS júniusi ülése minden bizonnyal jóváhagyja). Az Emírségek eddig csak külföldi cégek által épített távközlési és távérzékelő műholdak üzemeltetésével, tehát elsősorban megrendelőként és felhasználóként vett részt az űrtevékenységben.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024