Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A Phoenix és a "marsi élet" lehetősége
(Rovat: Űrszondák a Marsnál - 2008.08.03 18:19.)

Egy neves amerikai szaklap értesülései szerint a NASA szenzációs bejelentésre készül, amiről a Fehér Házat már tájékoztatták is. Ha konkrét marsi életnyomról nem is, de valami igen érdekesről lehet szó...

Legalábbis ezt a feltételezést kürtölte világgá – meg nem nevezett bennfentes kutatókra hivatkozva – az Aviation Week and Space Technology című neves amerikai repülési és űrkutatási hetilap. Augusztus 1-jén kelt cikkében Craig Covault nem kevesebbet állít, mint hogy az amerikai elnök hivatalában már tudnak egy friss felfedezésről, amiről a közvélemény még nem. A kiszivárgott információ szerint a NASA Phoenix szondájával olyan jelet találtak a Mars felszínén, ami „az élet lehetőségére” utal. Arról állítólag nincs szó, hogy közvetlenül egy jelenleg vagy a múltban létező életformát fedeztek volna fel.

Az állítólagos adatok publikálását – a tudományos kutatásban megszokott módon – nyilván meg kell előzze egy bírálati folyamat, mielőtt azok egy rangos szakfolyóiratban, s ezzel nagyjából egyidőben a közvélemény előtt megjelenhetnének. A bizonyítékok mindenesetre sokkal összetettebbek, mint a legutóbb világgá kürtölt bejelentés a Marson talált vízjégről. Már harmadszor vagy negyedszer fedezték fel, hogy víz van a Marson – tréfálkozott állítólag egy rutinos Mars-kutató a legutóbbi nagy hír kapcsán.

Az új adatok sokkal meghökkentőbbek lehetnek. A július végi, a vízjég közvetlen kimutatását bejelentő sajtótájékoztatóról a MECA műszeregyüttes nedves kémiai laboratóriumának eredményeit elemző kutatókat távol tartották. A gyanú szerint azért, nehogy olyan kérdéseket is kapjanak, amelyekre a NASA egyelőre még nem szeretne válaszolni. A rejtélyes eredmény – ha létezik egyáltalán – talán augusztus közepén vagy szeptember elején publikálható.

A Phoenix kutatói a kezdetektől fogva azt állították, hogy a Mars északi poláris vidékére leszálló űrszonda műszerei nem alkalmasak életnyomok detektálására. A MECA két mikroszkópjának felbontása ugyanakkor elegendő lehet baktériumok felfedezésére. Erről azonban az informátorok szerint nincsen szó! A kulcskérdés nem is a víz jelenléte a Marson – erről korábban is meg voltak győződve –, hanem hogy miképpen viselkedik a talaj és a víz keveréke. Erre vonatkozó vizsgálatokat a MECA nedves kémiai laboratóriuma már végzett. A négy lehetséges analízisből az első során azt találták, hogy a talaj kémhatása még éppen megengedné a Földről ismert extrém életformák létezését. A gyanú szerint a második kísérletkor találhattak valami még érdekesebbet is, amiről egyelőre még nem tudhatunk...

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024