Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Fekete kontinens az űrben
(Rovat: Űrpolitika - 2011.10.06 18:30.)

A 62. Nemzetközi Világűrkongresszuson nagyon sok Afrikát érintő előadás hangzott el, afrikai legendákról és a harmadik dél-afrikai műholdról egyaránt.

Afrikáról első körben sokaknak a szavannák vagy a fekete nők jutnak eszükbe. Másoknak talán a nagy gyémántláz, a kontinens déli részét meghódító portugálok, hollandok és britek, a faji ellentétek, a majdnem 30 évig börtönben sínylődő béke Nobel-díjas Nelson Mandela, a Jóreménység foka vagy a dél-afrikai borok. Pedig Dél-Afrika űrtevékenysége is jelentős – nem csak magyar szemmel nézve.

Az ország 1820 óta foglalkozik az űrrel kapcsolatos kutatással, amikor is a déli félteke első csillagászati megfigyelőközpontja (és tudományos intézete) megépült a Jóreménység fokán. Az elmúlt években Dél-Afrika nagy hangsúlyt fektetett az űripar fejlesztésére, mivel a tudomány, technológia és innováció fontos szerepe játszanak a gazdasági és társadalmi fejlődésben. 2008-ban megalapították a Dél-Afrikai Űrügynökséget (SANSA, South African National Space Agency). Az űriparral kapcsolatos döntések a Kereskedelmi és Ipari Minisztérium hatáskörébe tartoznak. 2011 áprilisa óta 28 milliárd ZAR-t halmoztak fel a dél-afrikai gazdaság fellendítésére, a következő években pedig 115 milliárdos befektetéseket terveznek. A SANSA költségvetése 2011-ben 93,6 millió ZAR (9,3 millió EUR). A szervezet stratégiai célkitűzése a környezet védelme, az erőforrások fenntartható módon való felosztása, egészségügy, biztonság, innováció, gazdasági és társadalmi fejlődés.


Dél-Afrika az egyik lehetséges helyszíne a Square Kilometer Array (SKA) rádióteleszkóp-hálózatnak, amely egy jelentős lépés lenne a rádiócsillagászat területén, és egyúttal növekedési lehetőséget kínálna Dél-Afrikában a high-tech területén.


Az SKA-t egy 20 országból álló konzorcium fejleszti. Ahogy a név is utal rá, egy négyzetkilométeres területen körülbelül 3000 antennából álló rendszert terveznek felépíteni, amely a világon található jelenlegi rádióteleszkópok érzékenységének 50-100-szorosára képes, és egy 50 fényévre levő bolygón található reptéri radar adását is képes lenne fogadni. A SKA rendszer 2020-2024 között fog működésbe lépni. Helyszínnek kiválóan alkalmas lenne a dél-afrikai Karoo térség, mivel éghajlata száraz, alig található felhő az égen, távoli fekvése és a környező hegyek pedig minimalizálnák az interferenciát. A helyszínt tekintve Ausztráliával kell versenyeznie az országnak. 2012-ben döntenek a végleges helyszínről. Dél-Afrika már 1,2 milliárd ZAR-t (125 millió EUR) ruházott be ebbe a projektbe, beleértve egy 80 antennából álló előzetes teleszkóp építését a Karoo térségben.

A Fokvárosban zajló 62. Nemzetközi Világűrkongresszuson két plenáris ülést is szentelnek az afrikai és dél-afrikai űrprogramoknak, és elég sok szekcióülésen lehet hallani afrikai résztvevőktől előadást. A konferencián elhangzott, hogy az ország most tervezi harmadik műholdjának az építését, amelyet 2013-ban szeretnének indítani. A Sumbandila egy földmegfigyelő műhold lenne – a műhold neve az ország északi részén beszélt venda nyelven azt jelenti, hogy „mutatni az utat”. Algéria, Nigéria, Kenya és Dél-Afrika tagja egy olyan afrikai szövetségnek, amely azt vállalta, hogy mindegyikük kifejleszt és pályára állíttat egy földmegfigyelő műholdat, ugyanakkor a szövetségen belüli többi ország műholdjainak az adataihoz is hozzáférhetnek a szövetség tagjai. „A műholdak nem állnak meg az országok határánál” – monda a hét során Naledi Pandor, a dél-afrikai tudományos és technológiai miniszter.


A másik oldalról egyáltalán nem egyszerű az afrikai kontinens országainak helyzete. A konferencia egyik szekciójában elhangzott egy, a nigériai űrtevékenységgel foglalkozó előadás. Ahhoz képest, hogy péntek reggel egy külön előadás foglalkozik a NigeriaSat-2 és a NigeriaSat-X sikeres indításával, az országon belül komoly gondjaik vannak az űrtevékenység népszerűsítésével. Nagy számban vannak ugyanis olyan vallási csoportok, akiknek a vezetője – nigériai szóval az ’ifa’ – nem ismeri el a modern technológiát, beleértve a mobilkommunikációt is, és számukra a Földön túl nincsen semmi, így a műholdak sem léteznek.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024