Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Túl a Nemzetközi Világűrkongresszus második napján
(Rovat: Űrpolitika, Álmuk a világűr - 2011.10.05 12:15.)

A dél-afrikai Fokvárosban már több mint 300 szakmai előadás hangzott el, többek között a Magyar Asztronautikai Társaság által szervezett űrtábor tapasztalatairól is hallhattak a jelenlévők.

Ahogy korábban írtuk, 2011. október 3-7. között Fokvárosban tartja a Nemzetközi Asztronautikai Szövetség (International Astronautical Federation, IAF), a Nemzetközi Asztronautikai Akadémia (International Academy of Astronautics, IAA) és a Nemzetközi Űrjogi Intézet (International Institute of Space Law, IISL) az év legnagyobb űrkutatási konferenciáját, a Nemzetközi Világűrkongresszust, amely sorrendben a 62. ilyen konferencia.


Eligazodást segítő tábla a konferencián

Az idei konferencia a korábbi évekhez hasonló mederben zajlik. Plenáris ülések valamint párhuzamosan tartott szekcióülések váltják egymást, mikrogravitációtól az űrkommunikáción és űrrendszereken át az oktatáson keresztül egészen az űrjogig és az űrtörténelemig. Az idei esztendőben a legtöbb technikai szekció elején sor került egy kiemelt előadásra. A 40. alkalommal megrendezett SETI szimpózium egyik kiemelt előadását Paul Shuch tartotta a SETI League képviseletében, aki zsúfolásig telt teremben közel egy órás előadásban tekintette a SETI kutatás eddigi legfontosabb lépéseit és eredményeit.


Paul Shuch, a SETI Liga képviselőjének előadása a 40. alkalommal rendezett SETI szimpóziumon

Délután az egyik oktatási szekcióban Bill Nye, a Planetary Society vezetője tartott egy ehhez hasonló előadást, amelyen a Földünkről való továbblépés fontosságáról beszélt. Ebben az oktatási szekcióban hangzott el Bacsárdi Lászlónak, a Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) főtitkárának előadása is, amelyben röviden bemutatatta a MANT által 1994 óta szervezett űrtábort. Bacsárdi László és társszerzője, Horváth Márk munkájukban röviden áttekintették a magyar űrtábor tizennyolc éves történelmét, és kiemeltek néhány látványos és nagy tetszésnek örvendett programpontot. Az oktatási szekcióban egyébként több, a MANT-hoz hasonló civil szervezet számolt be a nagyközönség számára létrehozott programjáról.


Bacsárdi László MANT-főtitkár előadása közben

Kedd este egy előadás keretében John P. Shannon, a Space Shuttle Program vezetője tartott egy órás előadást a Shuttle-korszak legfontosabb technikai vívmányairól. Elmondta, hogy az egyik nagyon fontos lecke, amit megtanultak, az az volt, hogy a sikerben soha sem lehetnek biztosak. Az előadás után nem sokkal Charles Bolden, a NASA vezetője tartott egy, a nagyközönségnek szóló előadást az űrtevékenységről, amelyre a város lakói és diákjai jöttek el.


John P. Shannon az amerikai űrrepülőgép-programról szóló előadása közben

Ugyan nem a keddi program keretében, de alkalmunk volt személyesen is beszélni Charles Boldennel, aki válaszolt az Űrvilág kérdésére. Egy hétfő esti fogadáson a kongresszus egyik magyar származású, de a NASA-nál dolgozó résztvevője, Bálint Tibor mutatott be a NASA első emberének. A beszélgetésünk során azt kérdeztük az amerikai űrügynökség vezetőjétől, hogy milyen példát hoz fel akkor, amikor olyan civil emberekkel találkozik, akik nem ismerik az űrtevékenység fontosságát, vagy ismerik ugyan, de szkeptikusak a hasznosságát illetően. Bolden elmondta, hogy mindig olyan példát hoz fel, amely a helyiek számára könnyen kezelhető. „Itt Dél-Afrikában például egy fontos kérdés a víz tisztítása. Elmagyarázom az embereknek, hogy a Nemzetközi Űrállomáson hogyan biztosítjuk az űrhajósaink számára a víz tisztítását, és hogy az űrben elért eredmények a Földön is használhatóvá válnak.”

Az Űrvilág főszerkesztőjének ezúton üzenjük, hogy tavalyi javaslatára a sajtótájékoztatók időpontját a reggeli fél nyolcról délutáni időpontra helyezték át.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024