Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

NASA költségvetési javaslat: újabb lépés előre
(Rovat: Űrpolitika, A Space Shuttle program , Orion, Ares, SLS - 2010.07.17 09:00.)

Az amerikai űrkutatás következő éveit meghatározó kompromisszumos, „harmadik utas” stratégiai költségvetési javaslattervet fogadott el július 15-én az USA Szenátusának Kereskedelmi, Tudományos és Közlekedési Bizottsága.

A NASA tevékenységi körében űrkutatásra rendelkezésre álló költségvetési keretet többek között az űrrepülőgép-program folytatására, a kereskedelmi űrhajózási ipar megteremtésére használnák fel, ugyanakkor törölnék a Holdra való visszatérés tervét.

A Bill Nelson szenátor (volt NASA űrhajós) nevével is fémjelzett, kompromisszumokon alapuló „harmadik utas” költségvetési tervezet elfogadását hosszú hónapok vitája előzte meg. A február elején bejelentett változtatások terveit a bejelentés után meglehetősen sokan támadták, és legalább annyian támogatták is. Az amerikai emberes űrhajózás és űrtevékenység - ezen keresztül egyúttal a nemzetközi együttműködésen alapuló űrkutatás - következő éveit meghatározó jelenlegi döntési folyamat eredménye sok vonatkozásban írhatja át az amerikai űrkutatás következő tíz évének történelmét. Ugyanis a tervezett változtatások maguk után vonnak olyan kényszerű, eddig még nem látott lépéseket is, mint az amerikai űrkutatásban dolgozók ezreinek elbocsátása munkahelyükről. Másrészt meghatározó abban az értelemben is, hogy a shuttle-flotta tervezett nyugdíjazásával az Egyesült Államok az emberes űrhajózásban először kerül olyan helyzetbe, hogy ha nem tud néhány éven belül egy új, megbízható konstrukciójú, viszonylag kis költségvetéssel előállítható, embereket szállítani képes űreszközt megépíteni, potenciálisan hosszú évekre kizárólag más országok űrhajóinak használatára szorulhat.

A most elfogadott tervezet, Obama terveivel ellentétben, nem szándékozik teljes mértékben leállítani az shuttle-flottát, fenntartva ezzel egy időre azt a lehetőséget, hogy a Föld körüli pályára jutáshoz saját eszköz is rendelkezésre álljon, legalább még a jövő év folyamán. Magában foglalja a Bush elnök által elindított Constellation program bizonyos részeinek törlését (többek között az újbóli holdraszállás tervét), miközben tartalmazza a kereskedelmi űrhajózás megteremtésének, az új típusú, új technológiákon alapuló űreszközök kifejlesztésének, valamint a Holdon túli égitestek mihamarabbi emberes meghódításának Obama elnök által javasolt tervét is.

Az elnök és tanácsadó testülete a fenti tervezetről úgy nyilatkozott, hogy elfogadhatónak és támogathatónak ítéli meg, tekintve, hogy a februári tervezet alapvető elképzeléseit magában foglalja, támogatja a magánvállalatok űrhajózási ambícióit, hozzájárul a nemzetközi űrállomás legalább 2020-ig történő üzemeltetéséhez, és olyan fontos lépéseket is tartalmaz, amelyek segítik az elnök által megfogalmazott hosszú távú célok megvalósulását.


A jelenleg zajló, a következő évek űreszközeinek fejlesztési irányát is meghatározó döntési folyamat eredményeként talán ilyen, három nappal rendelkező bolygóra is eljuthat az emberiség a távoli jövőben. (Fantáziarajz: NASA / JPL)

Lényegi eltérés az eddigi tervezettel szemben az, hogy egyrészt rövidebb időszakokra tervez. A jelenlegi elképzelések 3 évre, 2013-ig szólnak, 2015 helyett pedig már a jövő évben újraindítaná egy olyan nehézrakéta fejlesztését, amivel az űrhajósok más égitestekre, az űrrepülőgépeknél jóval olcsóbban, és biztonságosan eljuttathatók. Az Obama-tervvel ellentétben, amelyik 2025-re datálta űrhajósok küldését egy kisbolygóhoz, ez a tervezet már 2016 körül megvalósíthatónak ítéli meg egy aszteroidához történő eljutást, meghagyva és továbbfejlesztve a Constellation tervezet egyes részeit, amelynek keretében a már kifejlesztett Orion kapszulát, és egyéb eszközöket használnának fel, emellett pedig egy újabb változatú, a Mars bolygó elérésére is alkalmas nehézrakéta mielőbbi kifejlesztését támogatja.

Lori Garver, a NASA második számú vezetője úgy nyilatkozott, hogy a kialakított kompromisszumos költségvetési tervezet alkalmas lehet az elnök elképzeléseinek megvalósítására. Az űrhajózás új, helyes irányban történő átalakítására tett első lépéseként értékelte, és megemlítette ezzel kapcsolatban azt is, hogy kezdettől fogva bíztak abban, hogy létrejöhet egy olyan megállapodás, amelyet a Kongresszus is elfogadhatónak és megvalósíthatónak ítél meg.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024