Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Bemutatjuk... a cseh űrkutatást (2. rész)
(Rovat: Űrpolitika, Kontinensünk űrtörténelme - 2007.05.08 07:35.)

A Cseh Űrkutatási Iroda fogja össze az ország űrtevékenységét, valamint képviseli a Cseh Köztársaságot a nemzetközi szervezetekben.

A 2003 novemberében alapított Cseh Űrkutatási Iroda (angol nevén Czech Space Office, CSO) egy nonprofit szervezet, prágai székhellyel. Jelenleg 14 munkatárssal dolgozik. (A hasonló magyar szervezet létszáma lényegesen kisebb - A szerk.) Csehországban kormányzati szinten az oktatási, ifjúsági és sportkérdésekkel foglalkozó minisztérium felügyeli az űrkutatást. A CSO végzi az adminisztrációt és biztosítja a szakértői támogatást. A kormány döntéseit egy tanácsadó testület segíti, amelyet 1997-ben állítottak fel.

A Cseh Köztársaság – Magyarország után másodikként – csatlakozott az Európai Űrügynökség (ESA) PECS programjához (2004). Ezt ott is az ESA-hoz való csatlakozás „előszobájának” tekintik, ahonnan jó volna mielőbb elérni a teljes jogú tagságot. Az iroda tartja a kapcsolatot az ESA-val, menedzseli a cseh PECS együttműködést és képviseli az országot a közös európai űrpolitikáról folyó egyeztetéseken. A CSO saját képviseletet tart fenn Németországban is.

Az űrtevékenység persze Csehországban is sokkal szerteágazóbb annál, mintsem hogy egy tárca érdekeltségi körét érintse csak. A CSO az ottani közlekedési minisztérium megbízásából felállított egy, az épülő európai Galileo műholdas helymeghatározó rendszerrel foglalkozó szervezetet is. A szervezet mellé Csehországban pénz is került: a közlekedési tárca hat éven át 2,3 millió euró pályázati forrást szánt arra, hogy a műholdas navigációs alkalmazások fejlődésnek induljanak az országban.

A Cseh Űrkutatási Iroda feladatai közé tartozik az űrtevékenységgel foglalkozó intézetek, vállalkozások nyilvántartása (csak ez utóbbi kategóriában 150 cég szerepel a listán). Gyűjtik az űrtevékenységgel kapcsolatos adatokat, a kutatás-fejlesztési munkák eredményeit, információkkal látják el az érdeklődőket, és természetesen népszerűsítik az űrkutatást – bel- és külföldön egyaránt. (Forrás: CSO; EURISY hírlevél, 2007. április)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024