Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

COROT: plusz három év
(Rovat: Űrcsillagászat Európában - 2009.11.03 08:30.)

A sikeres francia űrcsillagászati műhold működését 2013 márciusának végéig meghosszabbították.

A 2006 végén startolt COROT (Convection Rotation and planetary Transits) műhold az eredetileg tervezett működési élettartama vége felé közeledik. Mivel az űrtávcső tudományos teljesítménye kitűnő, és műszaki állapota is megfelelő a folytatáshoz, a Francia Űrügynökség (CNES) a napokban úgy döntött, hogy még többet szeretnének „kihozni” a programból. Nemzetközi partnereikkel (Ausztria, Belgium, Brazília, Németország, Spanyolország és az ESA) egyetértésben a működtetést 2013. március 31-ig finanszírozzák.

A COROT a fedélzetén elhelyezett viszonylag kisméretű (30 cm-es), érzékeny teleszkóp segítségével képes a csillagok apró (akár tízezred résznyi) fényességváltozásainak detektálásra. Az űrtávcsövet kb. fél-fél évig felváltva az égbolt egy-egy átellenes területe felé irányítják, ahonnan szinte zavartalanul gyűjtheti a kiválasztott csillagok fényváltozásaira vonatkozó adatokat. A változások megfigyelése egyrészt a csillagok előtt esetleg elvonuló bolygók fedéseinek felismerését, másrészt a csillagok belső szerkezetét feltáró rezgések vizsgálatát teszi lehetővé.


(Kép: Observatoire de Paris / UFE)

Az eddigi eredmények közül érdemes kiemelni az eddig nyilvánosságra hozott hét új exobolygó-felfedezést. Külön érdekesség, hogy az előzetes várakozásokat felülmúlva nem csak óriás-exobolygókat, de a Föld méretét jobban megközelítő bolygókat is ki lehet mutatni a COROT mérései alapján, távoli csillagok körül. Ugyancsak felismerték, hogy a Napnál sokkal idősebb vörös óriáscsillagok is mutatnak a Napéhoz hasonló, kis amplitúdójú rezgéseket. A helyzet az, hogy minél nagyobb érzékenységgel sikerül megfigyelni a csillagokat, annál többről derül ki, hogy fényessége változó...

A COROT első közel három évének tudományos eredményeiről nemrég különszámot jelentetett meg az Astronomy and Astrophysics című folyóirat. A szerzők közt magyar csillagászok is megtalálhatók, mind az exobolygókkal, mint a csillagrezgések vizsgálatával (asztroszeizmológiával) foglalkozó cikkeknél.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024