Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Rocket Lab: start idén először
(Rovat: Új eszközök és anyagok, Kis űreszközök nagy szerepe - 2019.03.29 10:15.)

Az Electron rakéta Új-Zélandról egy kis amerikai kísérleti katonai műholdat állított pályára.

Ez volt a Rocket Lab cég első indítása 2019-ben. A kétfokozatú, kis méretű űreszközök alacsony Föld körüli pályára állítására alkalmas, magánfejlesztésű hordozórakéta most repült ötödik alkalommal, 2017. májusi bemutatkozása óta. Az R3D2 (Radio Frequency Risk Reduction Deployment Demonstration) nevű műholdat az amerikai védelmi fejlesztési ügynökség (Defense Advanced Research Projects Agency, DARPA) készítette. A start március 29-én, magyar idő szerint 0:27-kor volt a Mahia-félszigetről, Új-Zéland északi szigetéről.

Az Electron rakéta mostani egyedüli hasznos terhe egy 150 kg tömegű műhold. A DARPA technológiai kísérletének célja egy membránszerű, vékony, összehajtogatva indított antenna kipróbálása a gyakorlatban. Ha beválik a technológia, olyan kis műholdas küldetések előtt nyithatja meg az utat, amilyeneket „ a szükséges nagy reflektáló antennafelület miatt – eddig csak nagy méretű űreszközökkel tudtak megvalósítani. A műhold 425 km magas, 39,5°-os hajlásszögű körpályán keringve legalább hat hónapon át végzi feladatát (de műszakilag lehetséges élettartamát 18 hónaposra tervezték). Először a szakemberek megfigyelik a 2,25 m-es átmérőjűre kibomló antenna nyitásának folyamatát – ez a felbocsátás után kb. egy héttel megtörténik –, majd a továbbiakban tanulmányozzák a szerkezet viselkedését, tesztelik működését.


Az R3D2 műholddal egy ultravékony tükröző antennafelület kibontását próbálják ki Föld körüli pályán. Az antenna (Pantograph Deployable High-Gain Reflectarray) széles rádiófrekvencia-tartományban használható, az UHF-től a Ka-sávig. Ha beválik, szélessávú adatátvitelt, hang- és videotovábbítást végezhetnek ilyen antennákkal, adatátjátszó műholdakat szerelhetnek fel velük. (Kép: MMA Design)

A műholdfejlesztés másfél évig tartott és mintegy 25 millió dollárba került, a DARPA 6,5 milliót fizet a Rocket Lab cégnek az R3D2 feljuttatásáért. Az építést fővállalkozóként a Northrop Grumman irányította. A műholdplatform a Blue Canyon Technologies (Boulder, Colorado), maga a kísérleti antenna pedig az MMA Design (Louisville, Colorado) munkája. A rádiós kommunikációs berendezés szállítója a Trident Systems (Fairfax, Virginia).

Az Elecron rakéta most állított először pályára a mikroműhold méretkategóriába eső űreszközt. Eddig sokkal kisebb ún. nanoműholdakat (CubeSat) indítottak, egyszerre többet is. Az amerikai–új-zélandi közös vállalkozás, a Rocket Lab ugyancsak először teljesített amerikai katonai megrendelést. A cég székhelye Kaliforniában van, a rakétákat Auckland mellett készítik. Várhatóan még az idén felavatják második starthelyüket is, a Virginia államban, az Egyesült Államok atlanti partjainál fekvő Wallops-szigeten.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024