Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A közeljövő napelemei
(Rovat: Új eszközök és anyagok, Lássuk és halljuk egymást , Nyereség a kontinensnek - 2018.07.07 08:15.)

A napenergiát 30%-os hatásfokkal elektromos energiává alakító újfajta napelemeket a következő generációs európai Neosat távközlési holdaknál alkalmazhatják először.

Az űreszközök elektromos berendezéseinek működéséhet alapvető fontosságú napelemek mostoha környezeti körülmények közt teljesítenek a világűrben. Minél nagyobb hatásfokuk nem is csak új állapotukban, de igazán a hasznos élettartamuk végén értékes. Az Európai Űrügynökség (ESA) számára most a német Azur Space cég által vezetett, német, olasz, brit, belga, holland és finn intézményeket felvonultató ipari konzorcium egy új generációs napelemet fejleszt. A 30 négyzetcentiméteres prototípus újonnan közel 31%-os hatásfokra képes, de még életciklusa végén is 27,5%-át tudja átalakítani a napenergiának. A további fejlesztésektől ráadásul még némi további hatásfok-növekedést is remélnek.


(Kép: Azur Space)

A négy réteg különböző anyagai (AlGaInP, AlGaInAs, GaInAs, Ge) révén a napfény különböző színképének különböző hullámhossztartományait tudják hasznosítani. A fejlesztés az ESA technológiai kutatási programja (Technology Research Programme) keretében indult. Most a további munkákat és a teszteléseket az űrtávközlési fejlesztéseket összefogó ARTES (Advanced Research in Telecommunications Systems) támogatja az űrügynökség részéről. A tervek szerint az ESA először a következő generációs Neosat távközlési műholdplatformhoz alkalmazza majd az új típusú napelemeket.


Fantáziakép a fejlesztés alatt álló Neosat platformra épült geostacionárius távközlési műholdról. A program kitűzött célja a jelenlegihez képest 30%-kal olcsóbban készülő, a nemzetközi piacon versenyképes 3–6 tonnás távközlési műholdak előállítása, műszaki újítások révén. (Kép: ESA / P. Carril)

A fejlesztések rövidesen nyilván más – még az űrtevékenységtől távol eső – területeken is hasznosulnak.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024