Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Hol telepítsünk napelemeket?
(Rovat: Új eszközök és anyagok, Üzlet és munkahely , Nyereség a kontinensnek - 2012.02.17 07:15.)

Innovatív műholdas alkalmazások európai gyakorlatából ízelítőt adó sorozatunk első részében egy csehországi példát mutatunk be a napenergia-felhasználás hatékonyságának javításáról.

Az alábbi példa a párizsi székhelyű nonprofit szervezet, az Eurisy szövetség 2011-es kiadványában is szerepelt. Az európai űrszervezeteket, űrügynökségeket összefogó Eurisy fő célja az űrtevékenység minél jobb megismertetése, a társadalom és gazdaság számára hasznos alkalmazásainak elterjesztése.

Az Enviros egy kis energetikai tanácsadó cég Prágában. Egy évtizede alakult, 25 munkatárssal és kb. 3,5 millió eurónak megfelelő éves árbevétellel működik. Szakterületei közt megtalálható például az energiahatékonyság, a megújuló energiaforrások felhasználása, a hulladékból való energiatermelés, a szennyvízkezelés. 2010 óta a vállalat egyik fontos tevékenységi területe az elektromos energia előállítása napenergiával. A napelemes rendszerek elterjedését segítette, hogy a termelőktől garantált áron veszik át az így termelt villamos energiát.

Az új napelemes erőművek telepítésének egyik alapfeltétele egy audit, amelynek során előzetesen megvizsgálják az energiatermelés várható hatékonyságát és a befektetés megtérülési esélyeit. Egy ilyen dokumentum nélkül a befektetők, a bankok nem nyújtanak hitelt a beruházáshoz. Efféle vizsgálatokra vállalkozik az Enviros, amely a dolgát műholdas mérésekből származó, méghozzá nyilvánosan és ingyenesen hozzáférhető adatok felhasználásával könnyíti ” ezzel időt és költséget takarít meg, szolgáltatása versenyképesebbé válik.


(Kép: galam / Fotolia)

A napelemek ideális helyre való telepítéséhez jó tudni a kijelölt helyszínre érvényes árnyékolási viszonyokat, a napsugárzásnak a korábbi években mért értékeit (a napsütötte órák számát), a környékre jellemző hőmérsékletet. A kézenfekvő ingyenes szolgáltatások, mint például a területről készült műholdfelvételeket mutató Google Earth mellett a cseh cég adatokhoz jut a PVGIS (Photovoltaic Geographical Information System, napelemes földrajzi információs rendszer) és a Satel-Light, egy a napsugárzásra vonatkozó méréseket publikáló európai adatbázis segítségével. Ezek információit havonta ill. óránként frissítik.

Az Enviros munkatársai minimális befektetéssel elérték, hogy egy adott helyszínt lényegében az íróasztal mellől, a távolból képesek értékelni. Ehhez olyan módszert dolgoztak ki, amellyel a különböző adatbázisokból nyert információt együttesen dolgozzák fel. Az eredmény megbízható, anélkül, hogy a szakembereknek a helyszínre kellene utazni, vagy földi állomásokon gyűjtött meteorológiai adatokat kellene vásárolni. Arról nem is beszélve, hogy ott is jó minőségű auditot tudnak végezni, ahol – a közelben telepített földi állomások híján – nem is érhetők el hagyományos időjárási adatok.

2010 óta a cseh energetikai tanácsadó vállalat mintegy száz esetben végezte el napelemes telepek auditálását. Ezek összesen kb. 150 MWp (megawatt peak) teljesítményt adnak, vagyis csúcsidőben, maximális kapacitásnál ennyi villamos energiát képesek előállítani.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024