Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Szőnyegtisztítás és űrrepülőgép
(Rovat: Új eszközök és anyagok - 2007.07.09 06:45.)

Ugyanazzal a technológiával lehet az űrrepülőgép kritikus alkatrészeinek összetételét és a szőnyegekben levő piszok mennyiségét ellenőrizni.

Kihúzni valaki alól a szőnyeget annyit tesz, mint ellehetetleníteni a munkáját, megvonni tőle a támogatást. A NASA viszont sokszor „tolja be” a szőnyeget olyan vállalkozások alá, amelyek az űtkutatási fejlesztések során létrejövő technológiai megoldásokat szeretnék kamatoztatni az élet egészen más területein.

Egy új, a röntgen-fluoreszcencia érzékelésén alapuló műszer alkalmas arra, hogy „leolvassa” a különböző anyagok „kémiai vonalkódját”, vagyis meghatározza összetételüket. Ilyen módon amúgy nehezen azonosítható komponenseket is gyorsan fel lehet ismerni. A 2002-ben a NASA és egy magáncég együttműködésével kifejlesztett berendezést eredetileg arra szánták, hogy az űrrepülőgép egyes kritikus, alumínium-ötvözetből készült alkatrészeinek minőségét ellenőrizzék. Bármilyen szennyeződés, korrózió, az anyag kívánttól való eltérése veszélyt jelenthetne az űrrepülőgépes küldetések számára. A kézben is elférő, leginkább egy fúrógépre emlékeztető berendezés működési elve, hogy röntgensugarakat bocsát ki, s a megcélzott anyagról visszaverődő sugarak színképét elemzi.

De miért ne lehetne az eljárást például a szőnyegekben maradt szennyeződések mennyiségének megállapítására használni? Pontosan ezt teszi az az amerikai intézet, amely a szőnyegiparban érdekelt cégek 90%-át fogja össze. A röntgen-fluoreszcencia módszerével detektálható, a takarítás után a szőnyegben maradó szennyeződés mérése alkalmas arra, hogy a takarítógépeket minősítsék. A nem kielégítő takarítás során a szőnyegben elszaporodhatnak a penészgombák spórái és a szálak is károsodhatnak. Azok a szőnyegtisztító cégek, amelyek megfelelnek az intézet által támasztott követelményeknek, erről bizonyítványt kapnak. Ez az első objektív, tudományos igényű eljárás, amellyel a szőnyegben maradt piszok és a tisztításhoz alkalmazott víz mennyiségét, valamint a felület tisztaságát mérni lehet. (NASA Spinoff 2006)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024