Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Forró gáz egy galaxishalmazban
(Rovat: Távoli világok kutatói, Űrcsillagászat Európában - 2018.11.23 07:15.)

Az ESA XMM-Newton röntgentávcsöve megörökítette azt a röntgensugárzást, amelyet egy galaxishalmazt kitöltő forró gáz bocsát ki.

Az XLSSC006 jelű galaxishalmaz néhány száz galaxison kívül nagy mennyiségű diffúz és forró, ezért a röntgentartományban sugárzó gázt tartalmaz, továbbá nagy mennyiségű sötét anyagot. A röntgensugárzó forró gáz a képen lilás színű. A halmaz teljes tömege körülbelül 500 billió naptömeg. Nagy távolsága miatt a galaxishalmazt akkori állapotában látjuk, amikor a Világegyetem mintegy kilencmilliárd éves volt.

A halmazhoz tartozó galaxisok a halmaz középpontja felé koncentrálódnak, a sűrűsödést két domináns galaxis uralja. Minthogy a galaxishalmazokra általában az jellemző, hogy csak egy domináns galaxisuk van, ebben az esetben a két domináns galaxis jelenlétéből a csillagászok arra következtetnek, hogy az XLSSC006 esetében két galaxishalmaz összeolvadásának lehetünk tanúi.


(Kép: ESA / XMM-Newton (röntgen); CFHT-LS (optikai); XXL Survey)

A bemutatott képen a röntgencsillagászati mérések eredményére rámásolták a Kanadai–Francia–Hawaii-távcsővel három optikai és közeli infravörös tartományban felvett kompozit képet, így a felvételen galaxisok sokasága látszik. Ezek egy része nem a halmazhoz tartozik, hanem közelebb van annál, mint például a kép jobb felső részén látható, jól kivehető spirális szerkezetet mutató galaxis. Más galaxisok a halmaz mögött, jóval távolabb helyezkednek el. A képen néhány, a Tejútrendszerhez tartozó csillag is látszik, ezek a diffrakciós eredetű keresztről ismerhetők fel. A kis, vöröses színű, a képen mindenfelé szétszórva látható pontok pontszerű röntgenforrások, sok közülük a Tejútrendszeren kívüli.

A röntgencsillagászati adatokat az Európai Űrügynökség (ESA) XMM-Newton röntgentávcsövével szerezték, a műszer eddigi legnagyobb megfigyelési programja, az XXL Survey keretében. A kiegészítő megfigyeléseket a világ számos nagy, földi obszervatóriumában végezték. Az XXL Survey legfrissebben nyilvánosságra hozott adatai 365 galaxishalmazra vonatkoznak, ezek alapján rekonstruálható a halmazok nagyléptékű eloszlása. (Az XXL Survey keretében az első adatokat 100 galaxishalmazról és 100 aktív galaxismagról 2015-ben hozták nyilvánosságra. A legújabb adatokat idén októberben adták ki, ezek a 365 galaxishalmazon kívül 26 000 aktív galaxismag adatait is tartalmazzák.) A megfigyelések nemcsak a Világegyetem szerkezetének és fejlődésének jobb megértéséhez járulnak hozzá, hanem az ESA következő űrcsillagászati küldetései, az Euclid és az Athena előkészítését is segítik.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024