Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Mosolygós galaxisarc két fekete lyukkal
(Rovat: Távoli világok kutatói - 2011.06.13 08:15.)

Űrtávcsöves megfigyelések szerint a Markarian 739 jelű közeli galaxisban nem egy, hanem két szupernagy tömegű fekete lyuk „lakik”.

A méréseket a NASA Swift és Chandra műholdjaival végezték. A Markarian 739 az Oroszlán csillagkép irányában látszik, távolsága 425 millió fényév. A két aktív galaxismag, amelyek szívében egy-egy óriási tömegű fekete lyuk található, egymástól 11 ezer fényévnyire található, a galaxison belül. (Ez kb. harmadakkora távolságnak felel meg, mint amilyen távolságban a mi Naprendszerünk van saját galaxisunk, a Tejútrendszer centrumától.)


A Markarian 739 (NGC 3758) földi távcsővel, a látható fény tartományában készült képéről egy „mosolygós arc” tekint ránk. A „szemek” egyikéről, a fényes pontok közül a keletiről (a bal oldalon) korábban is tudták, hogy egy aktív a galaxismagot rejt. Most űrtávcsöves röntgenmegfigyelések alapján a nyugatiról is kiderült ugyanez. (Kép: Sloan Digital Sky Survey)

A „szupernagy” jelzővel ellátott fekete lyukak akár a sok száz milló vagy néhány milliárd naptömeget is elérhetik. Galaxisok középpontjában találhatók. (A Tejútrendszer középpontjában is van egy kisebb, néhány millió naptömeges fekete lyuk, amely azonban jelenleg nem aktív.) Az aktív galaxismagok kibocsátott energiájukat a környezetükből befogott anyagból nyerik, amelynek egy része nem hullik be a fekete lyukba.

Bár jelenlegi ismereteink szerint a nagyobb galaxisok mindegyikének közepén található szupernagy tömegű fekete lyuk, korántsem mindegyikük mutat feltűnő aktivitást. Még ritkább, hogy egy galaxison belül egyszerre két aktív mag legyen. A modellek szerint ez akkor következik be, amikor két, korábban különálló galaxis egymáshoz közel kerülve egybeolvad. A Markrian 739 esetén is egy ilyen egyesülési folyamat egy fázisát figyelhetjük meg. A két mag az összeolvadó galaxisok hozzájuk veszélyesen közel kerülő anyagából nyeri az „üzemanyagot”, ami jelenleg a sugárzásukat táplálja.

Az objektumra a röntgentartományban a Swift műhold BAT (Burst Alert Telescope) műszerének égboltfelmérése során figyeltek fel, majd a Chandra-űrtávcsővel részletesebben is megfigyelték. A Markarian 739 második, nyugati aktív magja – feltehetően a környező sűrű csillagközi anyag fényelnyelése miatt – nem figyelhető meg az ultraibolya és látható tartományban, és eddig rádiósugárzást sem detektáltak irányából.

Bár a kettős aktív galaxismagok meglehetősen ritkák, a mostani felfedezés nem egyedi. Az ugyancsak a Chandra-műholddal felfedezett NGC 6240 például tőlünk kevésbé távol van (kevesebb mint 400 millió fényév), és ott a fekete lyukak közelebb is látszanak egymáshoz (kb. 3000 fényév).

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024