Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Keressen Ön is exobolygót a Keplerrel!
(Rovat: Távoli világok kutatói, Amerika és az űrcsillagászat - 2010.12.31 07:15.)

Nem ez az első alkalom, hogy bárki beszállhat csillagászati kutatásba.

A Zooniverse projekten keresztül részesévé válhat a csillagászati felfedezés élményének. Az új Planet Hunters, vagyis Bolygóvadász elnevezésű kezdeményezés célja, hogy a Kepler exobolygókat kereső űrmisszió hatalmas mennyiségű adathalmazában az emberek segítségét kérjék új exobolygók felfedezéséhez.


A Kepler-űrteleszkópot 2009 márciusában bocsátották fel, s azóta új, a Naprendszeren kívüli bolygók sokaságát, köztük több planétából álló bolygórendszereket is sikerült vele azonosítani. A küldetés célja új exobolygók százainak fölfedezése, különösképpen a Földhöz hasonló kőzetbolygók kimutatása. Az űrtávcső évekig egy csillagokban gazdag égterületet figyel, s a csillagok fényében periodikus elhalványodásokat keres, melyeket a bolygók csillaguk előtt elhaladva okoznak. Ezeknek az apró fénycsökkenéseknek az elcsípéséhez rendkívül pontos fényességmérésre van szükség, amiben a Kepler-űrtávcső napjaink legjobbja.


Természetesen az űrtávcső által lemért adatokat számítógépek dolgozzák fel, ám lehetséges, hogy a számítógép sem talál meg minden planétát. Közismert, hogy az emberi szem kiváló a periodikus mintázatok felismeréséhez, így a számítógépes programok által fel nem ismert bolygófedés-jeleket is képes lehet megtalálni. Így tehát az interneten közzéteszik azokat a fénygörbéket, melyekben a számítógépes programok nem találtak bolygókat, hátha valakinek mégis sikerül egy idegen planétát azonosítani bennük. Csupán periodikus elhalványodásokat kell keresni a fénygörbékben, aminek elsajátításához csak egy pár lépcsős, néhány perces betanító programon kell végigmenni.

A bolygóvadászathoz mindössze egy legfrissebb verziójú webböngészőre van szükség, és már indulhat is a kutatás idegen világok után!

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024