Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A Curiosity kerekei
(Rovat: Távoli világok kutatói, Űrszondák a Marsnál , Curiosity - 2010.07.09 08:30.)

Felszerelték a készülő legújabb amerikai Mars-rover, a Curiosity új fejlesztésű kerekeit.

A NASA összeszerelő műhelyeiben zajlanak a következő Mars-rover, a Curiosity építésének munkálatai, melyek során most olyan új fejlesztésű, speciális kerékrendszert építettek be, amellyel a jármű a világ bármely autókiállításán is megállná a helyét.


(Kép: NASA / JPL-Caltech)

Az űreszköz összeállítását végző mérnökök és technikusok a kerekeket és a felfüggesztő rendszert június végén szerelték fel a roverre. Ez a művelet kulcsfontosságú lépése volt annak a folyamatnak, amelynek során az eszközt és a felbocsátásra összeállított rendszert véglegesen összeszerelik, elvégzik az utolsó simításokat és tesztelik a végleges repülő rendszert. A NASA Mars Science Laboratory szondájának – amelynek tervezett startja 2011 végén lesz – a „lelke” a Curiosity, amelyre hat, terepjárásra tervezett kerék került fel. Kerékfelfüggesztése pedig hasonlít a kisebb méretű elődjeinél, a Spiritnél, az Opportunitynél és a Sojournernél alkalmazott rendszerekre. Mindegyik kerekét saját meghajtó motorral szerelték fel, a sarkokon alkalmazott kerekek pedig önálló kormányzási lehetősséggel is bírnak. A korábbi Mars-roverekkel ellentétben a küldetésben a Curiosity leszállása során a kerékrendszerét futóműként is fogja használni, amikor a rakéta-meghajtású leszállóegység a rovert egy kötél segítségével engedi le közvetlenül a Mars felszínére, a tervek szerint 2012. augusztusban.

Az elkövetkező hónapok során a NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) végzi majd a mobil rendszer funkcionális tesztjeit, ill. elvégzik a rover szimulált marsi környezeti tesztjeit is. A most felszerelt komplex kerékrendszer már egészen a felbocsátásig a helyén marad, kivéve, ha a tesztek során olyan hibákat találnak, amelyek miatt javításokra lenne szükség, és mégis szét kell szedni a már összeállított konstrukciót. A kutatóegységet Floridából tervezik indítani valamikor 2011. november 25. és december 18. között.

A Curiosity a Mars egy olyan területét fogja vizsgálni, amely a jelenben vagy a múltban alkalmas lehetett az élet nyomainak megőrzésére, de nem keresi majd közvetlenül az élet bizonyítékait. Sokféle eszközzel vizsgálja majd a sziklákat, a talajt és a légkört is, többek közt egy olyan lézert is használ, amellyel nagyobb távolságból lesz képes elpárologtatni szikladarabokat. Felszerelték egy olyan mérőeszközzel is, amellyel szerves összetevőket vizsgálhat. Egy januárban született megállapodás szerint a fedélzeten helyet kap egy 3D-s kamera is, amellyel a Mars felszínéről térhatású felvételek készíthetők. A kamera használatával a jövőben egyrészt sokkal jobb minőségű tudományos vizsgálatokat végezhetnek a kutatók, másrészt az elkészített képek alapján 3D-s Mars-filmek is készülhetnek.

A rover érkezése és munkája a Mars felszínén. (Animáció: NASA / JPL-Caltech)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024