Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Jelentés minden idők legnagyobb csillagászati konferenciájáról
(Rovat: Távoli világok kutatói - 2010.01.19 12:00.)

Január első hetében tartották az American Astronomical Society éves konferenciáját, ezúttal Washington DC-ben.

Kollégáim nagyon ajánlották, hogy vegyek részt rajta, mivel – ahogy ők nevezték – ez a csillagászati „Ki Kicsoda” találkozó, szakmai kapcsolatok építésére remek lehetőséget nyújt.

Ez a konferencia minden évben sokakat vonz, idén 3500 csillagász vett részt rajta. Így ki is kiáltották minden idők legnagyobb csillagászati konferenciájának. Az biztos, hogy nem gyakran lát az ember ennyi csillagászt egy helyen... Egy hatalmas hotelben, számos konferenciateremben zajlottak az előadások, különböző szekciók egymással párhuzamosan; míg az alagsorban négy óriási teremben kaptak helyet a poszterek. Szerintem bőven 1000 fölött volt a poszterek száma, és hát az előadásokra is csupán 5 perc jutott emberenként.


Engem lenyűgözött, hogy mennyi híres csillagász jött el, akik teljesen közvetlen módon beszélgettek a korombeli fiatal diákokkal is. Persze a résztvevők nagy számából következik, hogy elég sok magyar is volt, többségüket még nem is ismertem eddig. A legmegdöbbentőbb élmény talán az volt, mikor egy egyértelműen nem magyar nevű csillagász odajött a poszteremhez, és tört magyarsággal kérte, hogy foglaljam össze a poszterem magyarul. Kiderült, hogy ő is félig-meddig magyar származású. Viccesen megjegyeztük, hogy vigyáznunk kell, mit mondunk egymást közt, ennyi magyar résztvevővel már elvesztette a nyelvünk a „kódnyelv” tulajdonságát.

Szerintem szakmailag is nagyon érdekes volt a konferencia, sok új felfedezést jelentettek be. Csak egy kiragadott példa a Kepler-űrmisszió legújabb eredményei közül: 5 új exobolygó, köztük az egyik meglepően kis sűrűségű. Persze diákszemmel is hasznos volt látni mások posztereit: hogy néznek ki az igazán jó poszterek, melyek a kevésbé jók; és ugyanígy az előadások tekintetében is.

Mivel ez egy éves konferencia volt, ezért természetesen a témák, szekciók is rendkívül sokrétűek voltak, a csillagászat minden területét lefedték. Az embernek egy saját programfüzetet kellett összeállítania online, hogy el tudjon menni az őt érdeklő előadásokra, és meg tudja nézni a posztereket a saját témájában, s persze így is sok előadás ütközött.

Az Amerikai Csillagászati Társaságnak (American Astronomical Society) van egy évközi konferenciája is, ami jóval kisebb volumenű, s általában májusban tartják. Idén Miamiban kerül megrendezésre, remélem lesz lehetőségem azon is részt venni, mert valóban egyedülálló élmény volt ez a januári konferencia.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024