Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Óriási galaxishalmaz a távolban
(Rovat: Távoli világok kutatói, Űrcsillagászat Európában - 2008.08.27 12:00.)

Az ESA XMM-Newton röntgencsillagászati műholdjával felfedezték az eddig ismert legnagyobb tömegű galaxishalmazt a távoli univerzumban.

A galaxishalmaz olyan nagy, hogy feltételezések szerint mindössze maroknyi ilyen halmaz jöhetett létre ilyen távolságban. A felfedezés alátámasztja a sötét energia létezését. Az újonnan felfedezett halmaz a 2XMM J083026+524133 katalógusjelölést kapta. A becslések szerint annyi anyagot tartalmaz, mint megközelítőleg 1000 nagy galaxis. Véletlenül fedezték fel az XMM-Newton űrtávcső segítségével, miközben egy másik objektumot tanulmányoztak.


Itt találták a 2XMM J083026+524133 jelű galaxishalmazt. A felvétel az XMM-Newton űrtávcső EPIC nevű kamerája készítette. A halmaz a kép jobb oldalán látható, míg az eredeti célpont – egy fényes folt, egy aktív galaxis – a képen balra fentebb található. (Kép: ESA XMM-Newton / EPIC / G. Lamer)

Mai tudásunk szerint az ilyen nagytömegű galaxishalmazok ritkák a távoli univerzumban. Ezen objektumok segítségével lehetőség nyílik a kozmológiai elméletek tesztelésére. Ugyanis az ilyen halmazok léte bizonyítékként szolgál az univerzum egyik rejtélyes összetevőjének, a sötét energiának létezésére. Senki sem tudja biztosan, hogy a sötét energiát hogyan kell elképzelni. Annyi bizonyos, hogy a sötét energia okozza az univerzum gyorsulva tágulását és megakadályozza a nagytömegű galaxishalmazok kialakulását napjainkban. Az óriáshalmazok tehát a korai univerzumban alakultak ki.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024